Naftowe eldorado w niewielkim kraju Zatoki Perskiej chwieje się w posadach. Wszystko przez dołujące od kilkudziesięciu miesięcy ceny ropy naftowej, które zmusiły kuwejckich szejków do racjonalizacji wydatków. Oczywiście, bogaci nie zamierzają zaciskać pasa, lecz szukają oszczędności w kieszeniach zwykłych pracowników.

Ponad 13 tysięcy osób zatrudnionych w kuwejckich rafineriach ogłosiło rozpoczęcie akcji strajkowej pod koniec ubiegłego tygodnia. Tym samym załoga naftowych przedsiębiorstw solidarnie odpowiadziała na apel związku zawodowego, ogłoszony w czwartek. Większość strajkujących to obywatele Kuwejtu, którzy przyzwyczajeni do stabilnych i wysokich płac, obecnie czują się zagrożeni.

 

Bunt jest reakcją na ogłoszenie przez władze obniżek wynagrodzeń dotyczących ponad 200 tysięcy pracowników sektora wydobycia i przetwarzania „czarnego złota”. Związkowcy ostrzegają również przez rządowymi planami prywatyzacji części naftowych spółek. Obecnie prawie wszystkie znajdują się w rękach państwa.

Nastroje wśród protestujących są buntownicze, choć jak dotąd nie zanotowano żadnych walk z siłami porządkowymi. Część uczestników strajku zgromadziła się przez siedzibą Kuwejckiej Kompanii Naftowej w mieście Al Ahmadi. Władze skierowały tam Gwardię Narodową, aby ta chroniła wejścia. Pod budynkiem odbywają się wiece, na których liderzy związkowcy apelują o pozostawienie pensji pracowników na dotychczasowym poziomie i zachowanie obecnej struktury własności w publicznych przedsiębiorstwach.

Strajk spowodował drastyczne obniżenie poziomu wydobycia ropy. Dotychczas Kuwejt wydobywał około 3 mln baryłek dziennie. W wyniku protestu wskaźnik ten spadł do zaledwie 1,1 mln. Lokalne władze zapewniają jednak, że państwo poradzi sobie z wypełnieniem zobowiązań dostarczenia określonej ilości surowca do swoich partnerów handlowych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…