W rozmowie z telewizją Al Jazeera minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Abdollahijan oświadczył, iż Teheran gotowy jest w każdej chwili ponownie nawiązać stosunki dyplomatyczne z Arabią Saudyjską. Podkreślił także znaczenie szerokiego dialogu między głównymi graczami w regionie – Arabią Saudyjską, Iranem, Egiptem i Turcją, celem wspólnego rozwiązywania najbardziej palących problemów.

Arabia Saudyjska zerwała stosunki z Iranem w 2016 roku, po tym jak w Teheranie rozwścieczony tłum zaatakował budynek saudyjskiej ambasady i próbował go podpalić. Była to reakcja na egzekucję Nimra al-Nimra, popularnego szyickiego duchownego, skazanego przez Saudów na śmierć za rzekomą działalność terrorystyczną. Rząd w Rijadzie oskarżył Iran o niezapewnienie ochrony swojej placówce dyplomatycznej i mieszanie się w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej. Od tamtej pory oba kraje nie utrzymywały ze sobą oficjalnych stosunków.

W wywiadzie dla telewizji Al Jazeera szef irańskiego MSZ oznajmił, że Teheran w każdej chwili gotów jest odnowić stosunki dyplomatyczne z Królestwem Saudów. Podkreślił jednocześnie, że oba kraje prowadzą ciągły dialog, który jest „pozytywny i konstruktywny”. Abdollahijan mówił także o współpracy i rozmowach najsilniejszych państw regionu – Arabii Saudyjskiej, Iranu, Egiptu oraz Turcji, jako jedynej drodze do rozwiązania trudnych kwestii i stawienia czoła współczesnym wyzwaniom. Minister poinformował również, że Iran w najbliższym czasie powróci do Organizacji Współpracy Islamskiej.

W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się informacje o podejmowanych przez Iran próbach ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych i prowadzonych przez oba państwa negocjacjach w tej sprawie. Jedna z takich w prób została w 2020 roku udaremniona przez USA. W ataku powietrznym zginął wtedy w Bagdadzie irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej brygady Al-Kuds, który za pośrednictwem władz Iraku miał przekazać list od Najwyższego Przywódcy Iranu do króla Arabii Saudyjskiej z propozycją normalizacji wzajemnych relacji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…