Syria stała się kolejnym krajem, który przyłączył się do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. W tym tygodniu oba kraje podpisały w Damaszku porozumienie w tej sprawie.

Chińska inicjatywa Pasa i Szlaku, zwana też Nowym Jedwabnym Szlakiem, to projekt zakładający szeroką współpracę gospodarczą i inwestycyjną w celu rozbudowy lądowych i morskich korytarzy transportowych łączących Chiny, Azję Centralną, Bliski Wschód i Europę. Rozwój infrastruktury ma w założeniu umożliwić zintensyfikowanie wymiany handlowej, gospodarczej i kulturalnej między zaangażowanymi krajami. Dotychczas do ogłoszonej przez ChRL w 2013 roku inicjatywy dołączyło prawie 150 krajów i 32 międzynarodowe organizacje.

Teraz akces do tego grona zgłosiła również Syria. Porozumienie w tej sprawie podpisali Fadi al-Khalil, przewodniczący syryjskiej Komisji Planowania i Współpracy Międzynarodowej oraz Feng Biao, ambasador Chin w Syrii. „Współpraca między oboma narodami będzie obejmować wymianę towarów, technologii i kapitału, a także aktywizację przepływu ludzi i wymiany kulturalnej” – powiedział al-Khalil. Dołączenie przez Syrię do inicjatywy Pasa i Szlaku „odzwierciedla starożytną i długą historię przyjaźni oraz współpracy” z Chinami, mówił al-Khalil, podkreślając, że Syria znajdowała się na trasie antycznego Jedwabnego Szlaku.

Ambasador Feng Biao powiedział, że Chiny zamierzają zaangażować się w odbudowę Syrii i wesprzeć ją w dziele podnoszenia się ze zniszczeń 11 lat wojny domowej. Pomoc ma obejmować m. in.: znaczne inwestycje w infrastrukturę, szczególnie w zakresie energii elektrycznej i energetyki alternatywnej. Chiński dyplomata podkreślił, iż ma nadzieję, że współpraca obu krajów wniesie „wielki wkład w odbudowę gospodarczą i rozwój społeczny Syrii”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Niech się pan zbytnio nie cieszy. Nasz wielki i dozgonny ,,przyjaciel” – Ukraina na rozkaz z Waszyngtonu na rzęsach stanie, a wszystko spieprzy. (w końcu sporo linii kolejowych przebiega przez jego terytorium) a i przy pomocy wuja Samuela jest w stanie przedłużać sankcje przeciw firmom z Białorusi – w tym kolei. A podstawą tego pomysłu (mającego w zamyśle storpedować anglosaską kontrolę nad oceanami) jest właśnie szybka kolej euroazjatycka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…