Siedem organizacji pozarządowych zgłosiło do KE naruszenie prawa przez ministra środowiska poprzez podjęcie decyzji o wycince Puszczy Białowieskiej. Według ekologów limit pozyskiwania drewna w Puszczy zwiększy się trzykrotnie.
Skarga została już wysłana do Komisji Euopejskiej. Podpisało się pod nią 7 podmiotów: ClientEarth, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, WWF Polska oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Ekolodzy uważają, że minister środowiska, podpisując aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, przyczyni się do zwiększenia trzykrotnie limitu pozyskiwania drewna, czym łamie z kolei punkt szósty dyrektywy siedliskowej i naraża lokalny, zrównoważony ekosystem na zniszczenie.
– Intensywne pozyskanie drewna zagraża siedliskom i gatunkom typowo puszczańskim, dla których objęto ten obszar programem Natura 2000. Wiemy, że Komisję Europejską bardzo niepokoi fakt pozyskania drewna w drzewostanach ponadstuletnich, bo na ochronie tych drzewostanów opiera się ochrona gatunków związanych ze starym lasem. Planowana przez ministra ingerencja w starodrzewy może doprowadzić do zmniejszenia w Puszczy populacji między innymi rzadkich, związanych z martwymi drzewami dzięciołów i sów – powiedział w rozmowie z portalem Onet Adam Bohdan z „Dzikiej Polski”.
– Zrobiliśmy już wszystko, żeby dojść do porozumienia w sprawie Puszczy Białowieskiej bez pośrednictwa zagranicznych instytucji. 140 tysięcy Polek i Polaków podpisało apel do premier Szydło, by powstrzymała ministra Szyszko. Dzisiaj sięgamy po prawo Unii Europejskiej – dodał Robert Cyglicki, prezes Greenpeace Polska.
Pismo zostało już skierowane do Komisji, wciąż jednak można wyrazić swoje poparcie dla inicjatywy ekologów i złożyć podpis pod listem poparcia dla skargi – tutaj.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…