Donald Trump od stycznia br. nie miał, nie ma i, jak wskazują ostatnie ustalenia władz Facebooka, nie będzie miał dostępu do swojego konta na tym serwisie społecznościowym.

Rada Nadzorcza Facebooka po naradach uznała, że były prezydent Stanów Zjednoczonych na FB nie pogada.

Kara zbyt dotkliwa?

Amerykańska gazeta „The Hill” informuje, że jednocześnie Rada Nadzorcza uznała za nadmiernie dotkliwe bezterminowe zablokowanie konta. I poradziła, by władze FB jeszcze raz zastanowiły sie nad tym. Mają na to sześć miesięcy.

„Rada uznała, że wspierając nieuzasadnioną narrację o fałszowaniu wyborów i wezwania do działania, pan Trump stworzył środowisko, w którym istnieje poważne ryzyko pojawienia się przemocy”, czytamy w komunikacie Rady Nadzorczej.

FB zablokował kontro Trumpa 7 stycznia, po niepokojach społecznych wokół Kapitolu i wtargnięciu demonstrantów do budynku.

Do czasu rozpatrzenia rekomendacji rady konto Trumpa pozostanie zablokowane, powiedział dyrektor wykonawczy FB, Nick Clegg.

Oprócz Facebooka, także inne sieci społecznościowe zablokowały Trumpa, w tym Twitter. Ten ostatni zablokował byłego prezydenta na stałe. Dzięki temu działaniu wpływ Donalda Trumpa na opinie publiczna i możliwość kontaktowania się ze swoimi sympatykami została znacznie ograniczony.

Trump ma być zablokowany na wieczność

Co ciekawe, sam fakt zajęcia się banem dla Trumpa przez Radę Nadzorcza został skrytykowany przez ekspertów ds. mediów społecznościowych.

Grupa Real Facebook Oversight Board potępiła sam fakt skierowania sprawy do Rady Nadzorczej. Uznała to za „chwyt reklamowy”. W swoim stanowisku uważają, że Trump powinien zostać wykluczony ze społeczności FB na zawsze. A zwrócenie się do Rady Nadzorczej to odwracanie uwagi „od potrzeby zapewnienia rzeczywistej odpowiedzialności za mowę nienawiści, kłamstwa wyborcze, dezinformację i inne szkodliwe treści” , głosi stanowisko Grupy.

Niezależnie od ocen poglądów i zachowań Donalda Trumpa przed i po wyborami prezydenckimi w USA, praktyczne objęcie go cenzurą jest dla USA wizerunkowym problemem.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…