Sukces poznańskiej demonstracji antyfaszystowskiej zadziałał mobilizująco na obywateli w innych miastach. Mieszkańcy Wrocławia również chcą pokazać, że nie życzą sobie prawicowych ekstremistów u siebie. Ich protest odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Czy antyfaszyzm stanie się zdroworozsądkową postawą obywatelską? Coraz więcej na to wskazuje. Przemoc i agresja, które po raz kolejny ukazały się na Marszu Niepodległości, poskutkowały masową potrzebą wyrażania oporu przeciwko ksenofobii, rasizmowi i nacjonalizmowi. Wrocław ma szczególnie bolesną historię ostatnich lat w tym zakresie. To właśnie tam, w 2015 roku odbył się seans nienawiści, urządzony przez Obóz Narodowo-Radykalny, na którym objawił się, jeszcze wówczas ksiądz, Jacek Międlar, a antysemita Piotr Rybak spalił kukłę Żyda. W tym roku faszystowskie środowiska przemaszerowały w Święto Niepodległości wykrzykując „Polska cała tylko biała” oraz apelując o „całkowitą prawną delegalizację antypolonizmu, banderyzmu, islamizmu, talmudyzmu i marksizmu”. Ekstremiści zaatakowali również uczestników pokojowych obchodów 11 listopada, obrzucając ich petardami i racami. Ucierpiała kobieta, której od racy zapaliły się włosy.

Teraz stolica Dolnego Śląska mówi „dość” skrajnie prawicowej przemocy. „18 listopada, spotykamy się pod Dworcem Głównym we Wrocławiu, gdzie tydzień wcześniej, w Święto Niepodległości, w atmosferze agresji, płonących rac i skandalicznych haseł wyruszył neonazistowski pochód” – czytamy w opisie wydarzenia. „Zmywamy hańbę domową – która spadła nie tylko na bandytów, którzy przetoczyli się przez ulice Wrocławia – miasta spotkań, ale także na tych, którym niestety, jak zwykle, zabrakło odwagi, żeby zareagować na łamanie prawa i rozwiązać zgromadzenie Rybaka i Międlara, czyli władzom miasta i policji. Nie baliśmy się wtedy, nie boimy się teraz i nie będziemy się bali!” – zapewniają organizatorzy, czyli szeroka koalicja obejmująca m.in. środowiska Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Komitetu Obrony Demokracji, Razem, Zielonych i Obywateli RP.

Wrocławianie liczą na odzew podobny do tego w Poznaniu, gdzie w środę przeciwko wizycie Roberta Winnickiego protestowało ok. 1500 osób. Podkreślają, że w ich mieście nie ma miejsce na mroczne relikty przeszłości. „Wrocław nie jest Międlara – człowieka z zarzutami za podżeganie do nienawiści i Rybaka – skazanego za spalenie kukły Żyda, wrzeszczących »nasze ulice, nasze kamienice«. Idących z Bogiem na ustach, symbolami nienawiści na banerach i milczącym przyzwoleniem władzy. Wrocław jest dla wszystkich” – zaznaczają

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Co to niby ma być ?..
  Kto jest „PN” – ten lewacki TROLL ?..
  Bo byłoby nieuprzejme zakładać, że to idiota ?..
  I ile dostaje od Smolara za te swoje propagandowe knoty, od których robi się po prostu niedobrze ?..
  (zajrzałem do jego „dorobku”..).
  Pan/Pani „PN” wpisuje się dokładnie w retorykę grupy zdrajców Polski z Parlamentu Europejskiego, z Januszerm Lewandowskim i „Bonim” na czele…
  Oraz w najnowsze brednie swołoczy, typu Kidawa-Błońska..
  Dlaczego to drukujecie ?..

  1. Poza tym – odsyłam idiotę – i jemu pokrewnych mikrocefali – do encyklopedii i definicji pojęcia „FASZYZM”..
   Bo wygląda nieco groteskowo, gdy skrajni FASZYŚCI, jakich reprezentuje tu grupa sfrustrowanych (a popieranych przez kasę Sorosa..) lewaków, z jej skrajnym wykwitem, w postaci niemieckiej., FASZYSTOWSKIEJ „ANTI-FA”-y, szukają faszystów :)
   Najwyraźniej nie rozumiejąc pojęć takich, jak Ojczyzna, Patriotyzm, Honor, POLSKA (a NIE żadna tam „Europa” :) ). Mając mózgi do cna zlasowane debilną propagandą lewicową…

  2. Toż to nasz kochany Piotruś Nowak, mógłby nie podpisywać tych swoich wypocin a i tak wyczuwam jego styl na kilometr — wszędzie widzi faszyzm i faszystów, miłuje nad wyraz gejów czy lesby, jak nie wspomni o ksenofobii to cud, uwielbia syjonistów i imigrantów a najbardziej nienawidzi białych, heteroseksualnych mężczyzn czemu się nie dziwię bo mniemam iż PN jest gejem którego żaden biały nie chce pokochać.
   Możesz spokojnie zakładać, że Piotrek to i………………………………..a.
   Pozdrawiam, lewicowiec starej daty który ceni ojczyznę, patriotyzm (nawet z nutą nacjo) oraz wie co to honor.
   Aha, nie trawię Michnika, Sorosa i wszystkich popaprańców których wymieniłeś w swoim wpisie.

 2. „Wrocław nie jest Międlara i Rybaka … Wrocław jest dla wszystkich”
  – wewnętrznie sprzeczne :)

  1. Stop ukraińskiej fali! Wrocław dla Polaków!
   Ku przestrodze!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…