Kina zamknięte w całej Polsce, ale Filmowy PKS wciąż podróżuje. I to dalekimi trasami – dzisiaj wyjeżdżamy z Seattle w Stanach Zjednoczonych, w którym znajduje się siedziba Amazon Prime Video. Od zeszłego roku amerykańska platforma stałe uzupełnia swój repertuar dostępny dla polskich użytkowników. Wśród nich kilkanaście pozycji – od klasyków, przez kino zaangażowane po ukryte perełki z ostatnich lat.
Na Amazon Prime Video dostępna jest jedna z najciekawszych animacji ostatnich lat. Rango (2011) to komedia utrzymana w konwencji westernu. Choć skierowana jest do publiczności od 7 roku życia, to wcale nie jest zwykłą bajką dla dzieci. Twórcy, nagrodzeni Oscarem za Najlepszy pełnometrażowy film animowany przemycili w filmie angażującą krytykę kapitalistycznej eksploatacji surowców naturalnych. Miasteczko na pustyni Mojave ma nowego szeryfa – kameleona o imieniu Rango. To on, wraz z innymi mieszkańcami wypowie wojnę wszelkiemu złu w okolicy.
O kapitalistycznej chciwości opowiada również dokument w reżyserii Lauren Greenfield – Pokolenie pieniądza (2018). Dla wyrobionego politycznie lewicowego widza przedstawione w nim fakty zapewne nie będą niczym nowym, ale obejrzeć warto: analiza amerykańskiego bogactwa ukazana w tym filmie jest zwieńczeniem kilkunastu lat pracy Greenfield nad znaczeniem „pieniądza”, „dobrobytu” i „bogactwa”. Ten, nieco ironiczny traktat o tym, czym naprawdę jest American Dream ukazywany był na festiwalu Millenium Docs Against Gravity w 2018 roku, podczas którego dostał nominację w głównej kategorii.
Ciekawą propozycją jest także Polak potrzebny od zaraz (2007) w reżyserii mistrza brytyjskiego kina, Kena Loacha. Film opowiada o dwóch przyjaciółkach, które mają problemy finansowe. Zainspirowane duchem kapitalizmu w rozumieniu Bronisława Komorowskiego postanowiły wziąć kredyt, założyć firmę i zająć się pośredniczeniem w zatrudnianiu Polaków w Zjednoczonym Królestwie. Na pierwszym planie – Lesław Żurek znany m.in. z występów w filmach Mała Moskwa (2008) i Pan T. (2019).
Z katalogu mniej zaangażowanych społecznie filmów warto obejrzeć Zostań (2005). Obraz w reżyserii Marka Forstera jest niezwykle onirycznym i enigmatycznym przedstawieniem chorób psychicznych. Dr Sam Foster (grany przez Ewana McGregora) stara się powstrzymać jednego ze swoich pacjentów – Henry’ego Lethama przed popełnieniem samobójstwa. Zielonkawe barwy nadające produkcji typowego dla filmów z tego okresu mrocznego nastroju potęguje wybitny, naprawdę wybitny montaż. Po filmie wypada dodatkowo przeczytać jego analizę, to bardzo trudny w odbiorze obraz.
Podobnie angażującą, lecz o wiele lżejszą emocjonalnie produkcją dostępną na Amazon Prime Video jest The Vast of Night (2019). Niezależny komediodramat przedstawiany jest nam jako film science-fiction, aczkolwiek w rzeczywistości to tylko wątek poboczny. Zachwycające zdjęcia, znakomita gra aktorska i oddanie uroku lat 50. w najlepszym wydaniu. Choć akcja filmu Andrew Pattersona rozwija się bardzo wolno, to The Vast of Night stanowi dziewięćdziesiąt minut angażującej rozrywki.
Poza wymienionymi produkcjami, Amazon Prime Video oferuje także wiele klasycznych pozycji. Wśród nich Big Lebowski (1998) – typowe feel-good movie, opowieść o wolności, życiu poza systemem i absolutnej eudajmonii. Jeszcze bardziej antysystemowy wydźwięk ma Fight Club (1999), którego chyba nie da się nie znać. Powtórny seans, zwłaszcza w czasach globalnego kryzysu kapitalizmu może być jednak dobrym pomysłem.
Ladino w Stambule, albo Netflix kontra Erdoğan
Klub (Kulüp, 2021-2022) w reżyserii Serena Yüce i Zeynep Günay Tan to kolejny po Etosie (B…