Raport o pedofilii w łonie francuskiego Kościoła katolickiego przyniósł wstrząsające dane. A to dopiero początek.

Jean-Marc Sauvé, autor wspomnianego raportu, trzy długie lata badał sprawę nadużyć seksualnych w Kościele katolickim we Francji. Po tym czasie przedstawił raport. Wynika z niego, że około 216 tysięcy dzieci padło ofiarami nadużyć seksualnych, których sprawcami byli księża. Jednak ofiar, jak mówi sam autor, może być więcej.

Warto przy tym zaznaczyć, że swoją pracę Sauvé przeprowadził na prośbę francuskiego episkopatu. Francuskim hierarchom kościelnym zależało, by sprawę zbadał ktoś wiarygodny, obiektywny i cieszący się autorytetem w kraju. Sauvé to gwarantował. 72 letni prawnik, wieloletni członek najwyższego francuskiego sądu administracyjnego, wysoki urzędnik państwowy. Wierzący.

Ustalenia raportu są porażające. Sauvé badał ostatnie 70 lat (1950 – 2020). Liczba 216 tysięcy dzieci, które stały się było ofiarami seksualnych nadużyć ze strony księży katolickich we Francji w tym okresie, wywołała we Francji szok. Wykryto do 3200 pedofilów reprezentujących francuski Kościół katolicki. Ofiar jednak może być więcej, bo, jak twierdzi autor raportu, gdyby uwzględnić sprawców świeckich pracowników Kościoła, to liczba pokrzywdzonych wzrosnąć może do 330 tysięcy.

We Francji, podobnie jak w Polsce i innych krajach świata, przez te wszystkie lata Kościół starał się ukryć przestępstwa i ich sprawców, ignorował sygnały o seksualnych nadużyciach.

Choć Sauvé jest wierzącym katolikiem, raport, w powszechnie opinii, został przygotowany rzetelnie. Sam Sauvé przyznał, że jego wiara podczas pracy nad sprawą, została wystawiona na ciężką próbę.

Papież Franciszek, komentując doniesienia o ustaleniach raportu wyraził wielki żal z powodu krzywd wyrządzonych ofiarom.

Komisja, na czele której stał Jean-Marc Sauvé będzie kontynuowała prace.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Co Jezus powiedział na temat krzywdzenia dzieci w tym pedofilii ? Ewangelia Mateusza rozdział 18 wersety od 2 do 6 :
    „A on zawołał małe dziecko, postawił je wśród nich 3 i powiedział: „Zapewniam was, że jeśli się nie zmienicie i nie staniecie jak dzieci, to w ogóle nie wejdziecie do Królestwa Niebios. 4 A kto stanie się pokorny jak to dziecko, ten będzie największy w Królestwie Niebios. 5 Kto by przyjął jedno z takich dzieci ze względu na moje imię, ten przyjmuje także mnie. 6 Ale kto by doprowadził do upadku jednego z tych małych, którzy we mnie wierzą, lepiej byłoby dla niego, żeby mu zawieszono na szyi wielki kamień młyński i utopiono go w morskiej głębinie.”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…