Razan al-Nadżar miała 21 lat. Była wolontariuszką w służbie ratowniczej palestyńskiej służby zdrowia. W piątek izraelscy żołnierze zastrzelili ją, gdy niosła pomoc nieuzbrojonym, rannym manifestantom przy granicy na południu Strefy, niedaleko Chan Junes. Zginęła na miejscu, od snajperskiej kuli w serce. Wczoraj olbrzymi tłum osób przybyłych z całej Strefy wziął udział w jej pogrzebie. Ludzie płakali i skandowali „naszą krwią i naszą duszą poświęcimy się dla ciebie Razan”.

 

Razan al-Nadżar. palinfo

W pogrzebie wziął udział personel medyczny i ekipy karetek pogotowia. Ojciec młodej pielęgniarki niósł jej zakrwawiony biały uniform. To już 123 ofiara śmiertelna izraelskich żołnierzy od 30 marca, gdy rozpoczęły się palestyńskie manifestacje Marszu Powrotu. Blisko 4 tys. osób zostało rannych, w tym wiele ciężko. Izraelczycy nie ponieśli żadnych strat.

Palestyńskie stowarzyszenie ratownictwa medycznego przypomniało, że „strzelanie do personelu medycznego stanowi zbrodnię wojenną, według Konwencji Genewskich” i wezwało społeczność międzynarodową o reakcję na to „pogwałcenie prawa”. Specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Bułgar Nikolaj Mladenow, podobnie oświadczył, że „personel medyczny nie może być celem” i zwrócił się do Izraela o „umiarkowanie w użyciu przemocy”. „Incydent zostanie zbadany” – poinformował rzecznik izraelskiej armii, podkreślając jednocześnie, że „żołnierze działali zgodnie z regułami służby”.

Po pogrzebie oddziały zbrojne palestyńskiego ruchu oporu wystrzeliły rakiety w kierunku południowego Izraela. Tylko jedna przeleciała przez granicę i została zestrzelona przez Izraelczyków, reszta spadła na Strefę. Palestyńskie „rakiety” to w większości urządzenia własnej roboty, robione z rur kanalizacyjnych, z nawozem sztucznym jako paliwem. W odpowiedzi lotnictwo izraelskie zbombardowało minionej nocy „punkty obserwacyjne Hamasu” koło Chan Junes.

Wojsko izraelskie kolejny raz zostało oskarżone o „nieproporcjonalne użycie siły” przez organizacje humanitarne. ONZ i Unia Europejska domagają się niezależnego śledztwa w sprawie izraelskich masakr w Gazie, lecz rząd państwa żydowskiego nie wyraził zgody.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. @ Igor Terleg
  Naucz się Waść pisać po polsku: „…odpowiedzialność ponosi…” a nie niesie.
  Polska język, trudna język. Gdzieś ty się uczył polskiego?
  A przy okazji — snajper, strzał w serce, i przez lunetę nie widział do czego strzela? Biedaczek.
  Ten betonowy płot biegła przełamać i mordować… Myślę, że oni jeszcze do tego nie dojrzeli, ale wszystko w swoim czasie.

 2. Mały słownik tej wojny:
  „rakiety hamasu” to w zasadzie fajerwerki do zrobienia huku i błysku na niebie.
  „punkty obserwacyjne hamasu” to każda grupa osób w dowolnym wieku, która nie schowa się na czas ostrzału.
  „incydent zostanie zbadany” znaczy w IDF – ludzi przeniesiemy, dowody zniszczymy, wszystkie ślady zatrzemy.

 3. Jak się rozpoznaje personel medyczny przez zasłonę dymną z płonących opon? Nawet jeśli ona tam nie była jak większość po to, żeby spróbować przełamać płot i mordować kogo się da po drugiej stronie, i tak pełną odpowiedzialność za jej śmierć niesie Hamas, nie Izrael.

  1. Jakim trzeba być psychicznie chorym bydlakiem, żeby napisać coś takiego? Jak bardzo trzeba mieć uszkodzony mózg? Psychopata?

 4. Jankeso – żydowscy mordercy myślą, że krew można łatwo z siebie zmyć. Ale to jest niemożliwe.

 5. Myślę, że bardzo niewielu pamięta Powstanie’43. Pozwala to antysemitom w rodzaju „Nikt” wypisywać plugawe teksty, żołdakom z izraelskiej armii bez sprzeciwu mordować bezbronnych, a rządowi USA na smyczy korporacji stawiać interesy kapitalizmu nad wspólny los ludzi na Ziemi.

  Socjalizm albo barbarzyństwo. Innej drogi nie ma.

  1. Szanowny Kolego Jaceju, „Żydland zbudowali Polacy” i to nie moje słowa, a samych Żydków. A ci Polacy dobrze pamiętali powstanie w getcie i cały Holokałst. A teraz stoją po drugiej stronie. Dlatego, że dobrze zapamiętali.
   I nie wyjeżdżaj z antysemityzmem, póki nie będziesz się mógł pochwalić tytułem Chaszid Umot Ha Olan.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael odbiera Palestyńczykom domy: burzenie, nielegalne eksmisje

Izraelska policja wtargnęła do jednego z budynków w Jerozolimie i wyrzuciła zamieszkującyc…