Jest projekt, aby stworzyć miejsce, gdzie hurtowo usunięte z polskich miast i ustawione razem – pomniki z okresu PRL nie będą już Instytutowi Pamięci Narodowej przeszkadzać. Rozważa się dwie lokalizacje: Borne Sulinowo oraz Czerwony Bór.

Pomnik w Stępocicach / wikipedia commons
Pomnik w Stępocicach / wikipedia commons

To absurd na skalę europejską.

– Mówimy o miejscu, które ma być formą uświadamiana tego, jak ukształtowana jest historia Polski powojennej. Planujemy utworzenie rozbudowanej ścieżki edukacyjnej. To miejsce będzie niepowtarzalne na mapie naszej ojczyzny – komentuje Paweł Ukielski, zastępca szefa IPN.

– Zależy nam, by sprawnie zorganizować proces. Samorządowcy nie zawsze wiedzą jak się za to zabrać. Często słyszymy, że demontaż kosztuje i nikt do tej pory nie miał pewności, co tak właściwie zrobić z pomnikiem, a jednocześnie wszyscy są świadomi tego, że ich zniszczenie oznaczałoby zaostrzenie sporu z Kremlem. (…) Mówimy o skansenie, ale tej definicji nie będziemy trzymać się kurczowo w trakcie realizacji projektu. Chcemy, by powstało miejsce interesujące, edukacyjne – to nie może być składowisko pomników. Teren będzie obejmował przestrzeń kilku hektarów. Wybór miejsca zależy więcej z jednej strony od tego, ile pomników ostatecznie trafi do skansenu, a z drugiej strony musi być to wszystko wpisane w pewien kontekst historii powojennej Polski. Nie chcemy tworzyć nostalgicznego Disneylandu. Idea zakłada, by nikt nie miał wątpliwości, że to nie były pomniki autentycznej wdzięczności narodu polskiego dla Armii Czerwonej.

Wszystko jasne: IPN zamierza stworzyć pomnikom i tablicom pamiątkowym swoiste „obozy”, w których zwiedzający będą mogli usłyszeć pogadankę o obrzydliwości komunistycznego ustroju. To dość ryzykowne podejście w kontekście deklarowanej dbałości o dobre stosunki z Moskwą, gdy w kolejnym zdaniu mowa o konieczności „desowietyzacji polskiej przestrzeni publicznej”.

Kadencja Łukasza Kamińskiego na stanowisku przewodniczącego IPN kończy się w czerwcu. Widać postanowił postawić sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. I trwalszy niże te upamiętniające Armię Czerwoną.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zaorać Katyń, gdzie cuchnie tyle sanacyjnego ścierwa, bo trudno to żołdactwo inaczej nazwać.

  2. Życie każdego człowieka, który oddał je w walce z niemieckim nazizmem ma jednakową cenę i wymaga szacunku, Niszczenie pomników żołnierzy radzieckich jest działaniem haniebnym. Jeżeli dzieje się to z inicjatywy IPN, to hańbą okrywa państwo i cały naród polski. Dziś mogę jedynie powtórzyć za wieszczem „bracia Moskale” wstyd mi za Polskę!

    1. Doprawdy? Każdego? Żołnierzom oddziałów zaporowych NKWD którzy mieli pecha trafić pod niemieckie bomby też? Albo żołdakom ze SMIERSZ-u,?
      Można odwrócić twoją tezę i powiedzieć: „Życie każdego człowieka, który oddał je w walce z sowieckim komunizmem ma jednakową cenę i wymaga szacunku” – i co ty na to?

    2. szczurzec, pomiocie wehrmachtu, jeszcze żyjesz?! świat byłby lepszy gdyby taki śmieć jak ty już zdechł :))))))))))))))))))))))

    3. SB – bluzgi ze strony bolszewików, komunistów, trockistów, marksistów i podobnych wyrzutków społeczeństwa traktuję jako komplementy. Gdybyś ty, lub inna czerwona wsza mnie pochwaliła, czułbym się zawstydzony:D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…