Czy wojska irackie użyły w bitwie o Mosul białego fosforu? Ministerstwo Obrony nie potwierdza ani nie zaprzecza, ale kto widział transmisję na żywo opublikowaną przez Kurdistan24, może wyciągnąć wnioski sam.

Kadr z transmisji Kurdistan24 i Rudaw.net / fot. rudaw

Kurdyjska ekipa telewizyjna prowadziła w sobotę internetową transmisję na żywo przedstawiającą kolejny atak na pozycje dżihadystów. W pewnym momencie widzowie obejrzeli ostrzał artyleryjski, w wyniku którego w powietrze uniosła się silnie łatwopalna substancja. Krótko potem iracka telewizja wydała oświadczenie, w którym władze zagroziły kolejnym mediom publikującym materiał – fotografie lub wideo – poważnymi konsekwencjami.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Iraku oznajmił, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć doniesień o tym, że użyty został biały fosfor. – Badamy te wydarzenia i wydamy oświadczenie, aby opinia publiczna miała jasną sytuację – powiedział. Według organizacji broniących praw człowieka opublikowane mimo pogróżek zdjęcia w jednoznaczny sposób przedstawiają wystrzeliwanie białego fosforu, prawdopodobnie tak samo jest w przypadku krążącego w sieci filmu.

Resort ma pełne ręce roboty. Obiecał już zweryfikować informacje o egzekucjach i torturach, jakich mieli dopuścić się żołnierze elitarnych jednostek armii irackiej, zajmując kolejne dzielnice Mosulu. Obszerny fotoreportaż na ten temat opublikował w ubiegłym miesiącu „Der Spiegel”. Być może w przygotowywaniu wyjaśnienń pomoże fakt, że oskarżenia o używanie białego fosforu nie są nowością – już jesienią ubiegłego roku, także w kontekście rozpoczynającej się właśnie bitwy o Mosul, Amnesty International ostrzegało Irak przed wykorzystaniem tej substancji. Wskazywało, że może ona doprowadzić do śmierci setek uciekających z miasta cywilów.

27 maja armia iracka rozpoczęła atak na ostatnią zajmowaną przez dżihadystów część zachodniego Mosulu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak dla mnie mogą używać napalmu, fosforu, iperytu albo dżumy. Wszystkie środki do tępienia islamistów są dopuszczalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…