Share Button

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków ma ograniczony dostęp do wody pitnej – donosi Al-Jazeera. Zamiast bieżącej wody, mieszkańcy Jeninu i okolicznych wsi, kupują wodę w butelkach albo sami wynajdują źródła – pochodząca z nich woda może nie być bezpieczna.

Rodzina palestyńska nabiera wody, za litr płaci czterokrotnie więcej niż mieszkańcy Izraela/wikimedia commons
Rodzina palestyńska nabiera wody, za litr płaci czterokrotnie więcej niż mieszkańcy Izraela/wikimedia commons

Za dostarczanie wody mieszkańcom Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy odpowiada izraelska spółka Merokot, która odmówiła rozmowy z Al-Jazeerą. Według Aymana Rabiego, szefa Palestyńskiej Grupy Hydrologicznej, niektórzy mieszkańcy 40-tysięcznego Jeninu, mniejszego Safitu i okolicznych wiosek nie mają wody już od ponad 40 dni. Robi się coraz cieplej, a braki stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

W niektórych rejonach woda zaczęła być racjonowana. – Rodziny muszą przeżyć, mając do dyspozycji dwa, trzy, maksymalnie dziesięć litrów na głowę dziennie – mówi Rabi. Według ONZ, minimalną ilością wody, potrzebnej dziennie człowiekowi, jest 7,5 litra, jednak w niektórych sytuacjach – np. wtedy, kiedy temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, jak obecnie na Zachodnim Brzegu – może być dużo większe.

W Izraelu konsumpcja wody w przeliczeniu na mieszkańca jest pięciokrotnie wyższa niż w Palestynie, gdzie przerwy w dostawie najbardziej niezbędnego ze wszystkich surowców zdarzają się regularnie. Fatalna jakość infrastruktury sprawia także, że duża część wody się marnuje, na okupowanych terenach brakuje również oczyszczalni ścieków.

Share Button

8 komentarzy

 1. Astro napisał:

  Jak się wydaje pieniądze na broń, rakiety i tunele to braknie na budowę oczyszczalni i infrastruktury. Władze Palestyńskie mają w nosie los własnych mieszkańców. Smutne to.

 2. Pingback: Izrael odciął wodę tysiącom mieszkańców Zachodniego Brzegu | forumemjot dla Polski

 3. reader napisał:

  A dlaczego nie przedstawiliście wyjaśnień Izraelczyków, w tym spółki Merkot, które też opisuje AL-Jazeera?

  • miki napisał:

   po co przedstawiać kłamstwa? to nie FOX

  • reader napisał:

   „po co przedstawiać kłamstwa? to nie FOX”

   Acha, czyli AL-Jazeera, która to opisuje to FOX, więc należy wybrać pasującą nam część newsa, bo z fusów wiemy co jest prawdą. Logicze.

  • Adam napisał:

   Jedno wiemy na pewno – Izrael to bandyckie państwo.

  • reader napisał:

   „Jedno wiemy na pewno – Izrael to bandyckie państwo.”
   A jak fakty nie pasuję do tezy, to tym gorzej dla faktów.

 4. Edelman napisał:

  zwyczajny syjonizm

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*