Prawo i Sprawiedliwość potrafi działać szybko. Co prawda, o tym, że potrzebne są szpitale dla zakażonych koronawirusem rządzący przypomnieli sobie dopiero wtedy, kiedy w Polsce umierało kilkaset osób dziennie, ale kiedy trzeba było odebrać premie pracownikom ochrony zdrowia, władza zadziałała błyskawicznie.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dziś dwie ustawy. Pierwsza z nich, przegłosowana przez większość sejmową miesiąc temu zakłada m.in.  100 proc. dodatki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19. Takie rozwiązania znalazły się w jej ostatecznym brzmieniu dzięki senatorowi PPS Wojciechowi Koniecznemu, który zgłosił stosowne poprawki. Sęk w tym, że Sejm przyjął ją…przez pomyłkę – posłowie PiS ponoć pomylili przyciski. Kaczyński ze wściekłością atakował potem Lewicę, zarzucając jej, że przez takie rozwiązania jak dodatki do pensji dla pracowników szpitali, Polska za chwilę może się znaleźć w ruinie.

Niestety, nie wszyscy pracownicy ochrony zdrowia podczas epidemii zostali uznani za godnych otrzymania dodatku do pensji. Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że uchwalona zostanie ustawa korygująca i słowa dotrzymał. Na mocy przegłosowanego wczoraj dokumentu, pozbawieni 100 proc. zwiększenia wynagrodzenia zostaną m.in. lekarze godzinami udzielający teleporad osobom z podejrzeniem COVID19.  Dodatku nie dostaną także osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, które przebywają w ob obowiązkowej kwarantannie i są w związku z tym niezdolne do pracy.

Co ciekawe, PiS przypomniał sobie, że potrzebny jest personel do leczenia chorych. Stąd też, w ostatecznej ustawie znalazły się przepisy dotyczące ułatwienia zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica: rząd powinien zorganizować produkcję szczepionki w Polsce. Nie zrobił jednak nic w tym kierunku

Mocne słowa krytyki przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przedstawiciele parlame…