Osobom, które do końca listopada nie dostarczą swoim bankom oświadczenia o amerykańskiej rezydencji podatkowej FATCA, na początku grudnia zostaną zablokowane rachunki.

www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/
www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/

Na mocy porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki i ustawy obowiązującej od 1 grudnia 2015 r., polskie instytucje finansowe zostały zobligowane do raportowania władzom amerykańskim klientów będących rezydentami podatkowymi USA.

Amerykanie postanowili w zeszłym roku wyłapać osoby, które trzymają swoje pieniądze poza granicami kraju, omijając obowiązek podatkowy. Przyjęli ustawę FATCA („Foreign Account Tax Compliance Act”), a następnie podpisali z poszczególnymi państwami porozumienia zmuszające ich obywateli do wypełniania amerykańskiej deklaracji.

Oświadczenia muszą złożyć ci klienci (indywidualni i firmowi) banków, SKOK-ów, towarzystw inwestycyjnych, domów maklerskich czy zakładów ubezpieczeń, którzy zawarli swoje umowy pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r.

Gdy nie dostarczy się oświadczenia o statusie FATCA do końca listopada br., instytucje finansowe będą miały obowiązek blokady naszych rachunków w ciągu 3 dni roboczych. Nie będzie możliwe dokonywanie żadnych operacji, w tym nawet wypłaty pieniędzy z bankomatu. Środki zostaną odblokowane dopiero po złożeniu oświadczenia FATCA.

Od 1 grudnia 2015 r. przy podpisywaniu umów z instytucjami finansowymi złożenie oświadczenia o statusie FATCA jest już obligatoryjne, inaczej nie otworzymy rachunku.

Jeśli porozumienie z USA obligujące wszystkich polskich obywateli do składania deklaracji – która dotyczy przecież obywateli amerykańskich, stałych rezydentów, posiadaczy „zielonej karty” czy osób, które w Stanach przebywały przez minimum 31 dni w bieżącym roku i przynajmniej 183 w bieżącym i dwóch poprzednich – to nie dowód na „murzyńskość”, to z pewnością jest to zapowiedź tego co będzie się działo, gdy Amerykanie przeforsują umowy typu TTIP, CETA, czy inne ACTA.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rzadki przypadek, ale zgadzam się z wiadomością praktycznie w całości. Jestem Polakiem, zakładam konto w polskim banku i muszę się tłumaczyć, że nie mam związków z USA. O związki z RPA, Bułgarią, Wietnamem itd. nikt mnie nie pyta, ale USA to jakieś ważniejsze, tak? Nie dość, że oddaliśmy kawał suwerenności Unii Europejskiej, to jeszcze wsuwamy się pod but Ameryki. Ech, państwo wasalne.

  2. No i co się czepiają FACTA? Przecież to powinno być dla każdego prawdziwego Polaka-patryjoty nie jakąś tam „murzyńskością” a prawdziwą przyjemnością, móc służyć ojczyźnie demokracji. A do tego to będzie cios w Putina:)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…