Opublikował je na swojej stronie na Facebooku Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva!”.

Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, potwierdził, iż ratowanie zagrożonego życia zwierzęcia może odbyć się nawet kosztem naruszenia mienia: „Działamy wtedy w stanie wyższej konieczności, a więc nie łamiemy prawa. Kosztem zniszczenia samochodu ratujemy życie, które jest więcej warte i nikt nie powinien mieć co do tego najmniejszych wątpliwości”.

Na pytanie, czy ktoś, kto wybił szybę w samochodzie, chcąc pomóc wydostać się zwierzęciu, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, rzecznik odpowiedział: „Słyszałem o jednym przypadku, kiedy właściciel na drodze sądowej ubiegał się o odszkodowanie za wybitą szybę. Ale mam nadzieję, że sąd nie będzie miał jakichkolwiek wątpliwości, że pozwany nie chciał ot tak sobie zniszczyć czyjegoś mienia, ale ratować życie. W naszym państwie nikt nikomu nie może zabronić wejścia na drogę sądową, ale nie sądzę, żeby taka sprawa skończyła się inaczej, niż umorzeniem przez prokuraturę lub sąd”.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt za narażenie psa na utratę życia można usłyszeć wyrok do dwóch lat pozbawienia wolności. Kwestia ta zyskała na aktualności po ostatnich wydarzeniach na warszawskim Bemowie, gdy mężczyzna, który uratował psa, podczas przesłuchania usłyszał od funkcjonariuszki stołecznej policji, że odpowie za spowodowane straty.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I kto teraz zabroni wybić szybę po to żeby uratować życie muchy, która znalazła się w rozgrzanym aucie. W końcu to też życie.

  2. dla dresiarni i kiboli ratowanie psów nie wchodzi w grę. nienawidzą oni mundurowych, choć z chęcią zdemolują radiowóz, za co, zgodnie z dyrektywami komendy głównej policji, sąd umorzy postępowanie :)

    1. A dla ciebie kaftanik bezpieczeństwa, jak dla wszystkich „miłosiernych” polaczków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …