Od 2015 roku 10 tysięcy dzieci w Jemenie zginęło lub zostało ciężko okaleczonych – podaje raport UNICEFU. To największy kryzys humanitarny w historii świata.

10 000 dzieci zginęło od początku konfliktu w 2015 roku.

Tragiczna sytuacja w Jemenie trwa od 2015, kiedy Arabia Saudyjska podjęła militarne działania na terenie kraju. Wojna zniszczyła połowę ośrodków zdrowia, a kraj „stał się piekłem na ziemi”- alarmował wczoraj UNICEF w Genewie. Lekarze nie otrzymują pensji, infrastruktura służby zdrowia jest zniszczona. Najbardziej cierpią dzieci.

-Dziesięć tysięcy jemeńskich dzieci zostało zabitych lub okaleczonych od czasu, gdy koalicja wojskowa kierowana przez Arabię ​​Saudyjską interweniowała w marcu 2015 r. po tym, jak sprzymierzona z Iranem grupa Hutich obaliła rząd. (…) Średnio ginie czwórka dzieci każdego dnia – mówił podczas wczorajszej konferencji James Elder, rzecznik prasowy organizacji humanitarnej UNICEF.

Dane, które podaje UNICEF, są zaniżone. Wielu przypadków śmierci lub ciężkich okaleczeń nie można zweryfikować, ponieważ nie sposób dotrzeć do wszystkich informacji.

UNICEF podaje 4 główne przyczyny tragicznej sytuacji

Dramatyczna, stale pogarszająca się sytuacja w Jemenie ma cztery główne przyczyny. Gwałtowny i przedłużający się konflikt zbrojny, zdewastowana gospodarka, zrujnowane usługi publiczne oraz system pomocy społecznej czyli opieka zdrowotna, utrudniony dostęp do wody i żywności, złe warunki sanitarne, zrujnowane szkolnictwo. UNICEF zwraca również uwagę na dalece niewystarczającą pomoc ONZ.

James Elder podał na wczorajszej konferencji przerażające dane, opisujące sytuację jemeńskich dzieci.

4 na 5 dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. To łącznie ponad 11 milionów dzieci, z których prawie pół miliona cierpi na chroniczne niedożywienie.

Poinformował również, że ponad 2 miliony dzieci w Jemenie nie ma dostępu do edukacji, a kolejne 4 miliony mogą wkrótce również wypaść z systemu edukacji, który już dziś ledwo działa. Według danych UNICEF, ponad dwie trzecie nauczycieli nie otrzymuje regularnych pensji już od 4 lat.

1.7 miliona dzieci musiało uciekać ze swoich domów przed przemocą i eskalującym konfliktem zbrojnym w Jemenie, a w niedalekiej przyszłości kolejni ludzie będą zmuszeni opuścić swoje domu w poszukiwaniu względnego bezpieczeństwa.

15 milionów ludzi, z których ponad połowa to kobiety i dzieci, nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a nawet takiej, w której można się umyć. Bezpieczne warunki sanitarne w Jemenie praktycznie nie istnieją.

Sytuacja w Jemenie jest największym kryzysem humanitarnym na świecie. UNICEF podejmuje działania dostarczając wodę pitną, jedzenie oraz podstawową pomoc medyczną, jednak to nadal za mało. „Jemen jest najgorszym miejscem na świecie do bycia dzieckiem. Trudno w to uwierzyć, ale sytuacja ciągle się pogarsza”- konkluduje swój raport UNICEF.

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…