Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji (KPRF) w ostrych słowach podsumowała proponowane przez władze zmiany w Konstytucji.

Przed dziennikarzami wystąpił lider partii, Giennadij Ziuganow, który zwrócił uwagę, że Rosja nie wyciąga wniosków z działającej neoliberalnej struktury państwa. Po trzech miesiącach pandemii obywatele Rosji stracili 22 proc. swoich dochodów, co jeśli dodać utracone w poprzednim roku 12 proc dochodów razem daje spadek o jedną trzecią. W tym samym czasie grupa 22 oligarchów wzbogaciła się o 62 miliardy dolarów. I rozwarstwienie, podkreślił Ziuganow, wciąż się pogłębia.

Przewodniczący KC KPRF przypuszcza, że neoliberalne otoczenie prezydenta Putina sabotuje jego decyzje i steruje przepływem informacji. Pokazał tez skutki neoliberalnego podejścia do rosyjskiej służby zdrowia, kiedy liczbę pracowników zmniejszono o 42 proc., a liczbę łóżek o 30 proc.

Ziuganow potwierdził, że Konstytucja Rosji wymaga zmian, ale to, co proponuje obecna władza, to jedynie „kosmetyczne zmiany”, które lewicy i społeczeństwa nie urządzają w żadnym stopniu, nie pozwalają także wyjść z kryzysu.

Komuniści, powiedział Ziuganow, nie poprą proponowanych zmian do Konstytucji. Ze swej strony dodali 15 poprawek, ale rządząca partia Jedna Rosja odmówiła spotkania i dyskusji na ten temat. Odmówiono komunistom także dyskusji w telewizji publicznej i miedzy politycznym i liderami.

Lider komunistów wypowiedział się przeciwko bojkotowi głosowania: „Ani razu w życiu politycznym bojkot nie przyniósł pozytywnych rozwiązań. (…) Trzeba przychodzić i głosować zgodnie z własnym sumieniem. Wzywamy obywateli do aktywnego uczestnictwa. I głosowania tak, jak podpowiada sumienie, nasze dzieci, wnuki przyszłość” mówił Gennadij Ziuganow. Niedopuszczalne jest utrzymywanie systemu oligarchicznego i samowładzy prezydenta, które nie pozwalają krajowi wyjść z trudnej sytuacji. Prezydent, mówił Ziuganow, ma więcej władzy „niż faraon, car i sekretarz generalny razem wzięci”.

„Potrzeba nam Konstytucji władzy narodu i sprawiedliwości, Konstytucji socjalizmu!”, zakończył lider rosyjskich komunistów.

Referendum konstytucyjne w Rosji odbędzie się 1 lipca.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mądre słowa, mądrego człowieka. Wiśniowski! Czytaj i ucz się. Ucz też pryncypała – Michnika. Tego tępego, pazernego, interesownego przygłupa i klakiera światowej oligarchii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…