Rada UE przyjęła wczoraj projekt bardzo bliski wizji Emmanuela Macrona. Przyjęła go pomimo sprzeciwu etatowych wyznawców liberum veto – czyli Polski i Węgier. Pracownicy delegowani będą wynagradzani według stawek w kraju, w którym pracę wykonują.

www.flickr.com/photos/theo_reth/

Przeciwko reformie opowiedziały się także Litwa i Łotwa, a wstrzymały się od głosu Chorwacja, Wielka Brytania, Irlandia. Po wczorajszym posiedzeniu rady UE w Luksemburgu Elżbieta Rafalska nie kryła zawodu, że Grupa Wyszehradzka, która jechała tam z silnym postanowieniem, aby jednym głosem powiedzieć „nie” – podzieliła się. Czechy i Słowacja ostatecznie poparły kompromis, tuż przed północą zatwierdzono reformę delegowania. Ostateczny kształt zmian bliski jest temu, co postulował prezydent Francji w tym zakresie.

Czas delegowania ograniczono do 1 roku z możliwością przedłużenia na kolejne pół, jeśli przedsiębiorca złoży „uzasadniony wniosek”. Ustalono także, że pracownikom delegowanym przysługiwać będzie wynagrodzenie zgodne z regułami i układami zbiorowymi w kraju goszczącym (np. włączając w to tzw. dodatki przy pracy na budowie przy złej pogodzie).

– Równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu – powtarzała w Luksemburgu komisarz UE ds. zatrudnienia Marianne Thyssen – i większość krajów Europy Środkowej nie protestowała nawet pomimo niechęci, ponieważ nawet gdyby Grupa Wyszehradzka mówiła jednym głosem, i tak nie zebrałaby się większość blokująca reformę.

W odrębnych przepisach mają zostać ujęte szczegółowe regulacje dotyczące transportu drogowego – kwestii kluczowej dla Polski. Niemcy, Francja i Austria uznają kierowców jeżdżących na zagranicznych trasach za zwykłych pracowników delegowanych. Jest spora szansa, że również przyjęte zostaną zasady niezbyt korzystne dla Polski, która lubuje się w konkurowaniu niskimi kosztami pracy. Dla „starej” Unii regulacje przyjęte w poniedziałek to pierwszy krok w walce z dumpingiem socjalnym – aby weszły w życie, musi zatwierdzić je jeszcze Parlament Europejski.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Którzy to niby pracownicy zarobią więcej na delegacji zagranicznej? Zwolnieni, bo firma zrezygnuje z ich usług? Państwo, bo lepiej będzie przerejestrować firmę, do Holandii, gdyż potrafią dbać o interesy. Podobny sukces odnieśli stoczniowcy z Gdańska, którzy wywalczyli o wiele więcej. nie tylko przestali budować statki dla nielubianego Ruska, ale w większości zostali zwolnieni, a pozostali maja właściciela z Ukrainy, bo nikt inny im nie pasował. Kolejny raz odtrąbimy zwycięstwo w drodze do unijnej wolności.

  2. to za 4 lata mój syn zostanie bez pracy. mam nadzieję, że wcześniej Francuzi pogonią makarona.

  3. I po to jest nam potrzebna Sajedinionnaja Jewropa. By broniła naszego społeczeństwa przez naszymi, demokratycznie wybranymi, władzami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…