Wybuch bomby wodorowej / fot. Pixabay

Władze Korei Północnej potwierdziły, że trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopni było rezultatem przeprowadzenia testów broni jądrowej. Pjongjang przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej.

Wybuch bomby wodorowej / fot. Pixabay
Wybuch bomby wodorowej / fot. Pixabay

Przedstawiciele Korei Północnej oznajmili, że posiadana przez ich kraj bomba wodorowa jest potężniejsza od podstawowej bomby atomowej. Na dzień dzisiejszy twierdzenia te są nie do zweryfikowania. Zbadanie, czy do wstrząsów (zarejestrowanych przez obserwatoria w Korei Południowej, Chinach, Japonii i USA) doszło wskutek eksplozji, może zająć nawet kilka tygodni. Wiele jednak przemawia za tym, że koreańskie deklaracje nie były przechwałkami – w 2013 r., po poprzednim teście jądrowym Pjongjangu, również zarejestrowano trzęsienie ziemi o identycznej sile.

Testy bomby wodorowej wywołały oburzenie w Korei Południowej i Japonii. Japoński premier Shinzo Abe stwierdził, że jego kraj nie będzie tolerował kolejnych prób nuklearnych koreańskiego reżimu. Także rzecznik Pentagonu zapewnił, że Amerykanie zajęli się już badaniem wydarzeń w Korei Północnej, tym bardziej, że obok bomby wodorowej Koreańczycy testowali również rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliwane z łodzi podwodnych. Skonstruowanie przez Pjongjang odpowiednio zaawansowanej broni tego typu stanowiłoby realne zagrożenie dla amerykańskiego zachodniego wybrzeża. Jeszcze w grudniu, gdy Kim Dzong Un chwalił się, że jego kraj rozwija swój arsenał nuklearny, amerykańscy eksperci twierdzili, że jego słowa to gruba przesada.

O sprawie ma dyskutować Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nie wydaje się jednak, by gniewna rezolucja, jaką zapewne wyda, wpłynęła w jakikolwiek sposób na reżim Kim Dzong Una.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…