Portal STRAJK

  • Portal STRAJK
  • Komentarz dnia
  • Wiadomości
    • Kraj
    • Świat
    • Polityka
    • Gospodarka
    • Prawa ludzi
  • Reportaże
  • Publicystyka
    • Polska
    • Sprawy międzynarodowe
    • Wywiady
    • Felietony
    • Konfrontacje
  • 6 Nowe Artykuły
    • 16/01/2021 Karawana migrantów do USA szykuje się do bitwy granicznej
    • 16/01/2021 Szczepienia w Polsce: awantura o prokuratorów
    • 16/01/2021 Eskaluje oficjalna narracja amerykańskich władz w sprawie wejścia na Kapitol
    • 15/01/2021 Zginął z rąk polskiej policji. Historia Czerwona uczciła jego pamięć
    • 15/01/2021 Odwaga w czasach zarazy
    • 15/01/2021 Holandia: premier Mark Rutte podał się do dymisji
strona główna Publicystyka Historia

Historia

  • Prześlepiony bunt. Kto wyszedł na ulice w Marcu 1968 roku?

    Michał Siermiński 23/09/2020
    0 0
    Bez kategorii Historia Publicystyka

    Fragment książki Michała Siermińskiego „Pęknięta Solidarność”, wydanej nakładem Książki i Prasy, która wkrótce pojawi się w księgarniach. 

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: krwawa środa 15 sierpnia 1906 r. [wideo]

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 18/09/2020
    0 0
    Historia Publicystyka

    15 sierpnia 1906 roku Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadziła w 19 miastach Królestwa Polskiego zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich policjantów, żandarmów i urzędników. Zuchwała akcja polskich socjalistów miała zachęcić robotników i młodzież do kolejnych strajków i demonstracji, a rosyjskiemu zaborcy pokazać, iż Polacy nie rezygnują z walki o sprawiedliwość…

    czytaj dalej »
  • „Każdy Herero zostanie zastrzelony…” Zapomniane ludobójstwo pod Wodną Górą

    Radosław Czarnecki 17/08/2020
    0 659
    Historia Polecane Publicystyka

    Waterberg (czyli „Wodna Góra” w języku afrikaans) to płaskowyż w formie góry stołowej, wznoszący się w Namibii ponad pustynną równiną Kalahari. To ważne źródło wód powierzchniowych w tej pustynnej i suchej części kontynentu, jak i rezerwuar wód podziemnych. Dla ludu Herero, wyznającego do dziś religię opartą na kulcie natury –…

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja [wideo]

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 11/08/2020
    0 244
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    26 marca 1905 roku Stefan Okrzeja, bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Wcześniej brał udział w słynnej demonstracji na Placu Grzybowskim, niosąc czerwony sztandar. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych. Przypominamy postać, dla której…

    czytaj dalej »
  • Zawód: fałszerz historii, czyli o funkcjonariuszach Instytutu Propagandy Nacjonalistycznej

    Dominik Pieniądz 03/08/2020
    5 2 846
    Historia Polska Publicystyka

    Powiedzieć, że IPN to pisowskie Ministerstwo Prawdy w orwellowskim stylu, to jakby nic nie powiedzieć. W dzisiejszej Polsce, jeśli jego ,,ustalenia” są niezgodne z faktami – tym gorzej dla faktów. Ludziom tam pracującym niestraszne są bowiem takie drobnostki jak prawda – nie psując sobie nimi nastrojów dzielnie wznoszą oni gmach…

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Dąbrowszczacy – bohaterowie walki z faszyzmem [WIDEO]

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 25/07/2020
    0 292
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Gdy prawicowi puczyści wystąpili przeciwko Republice Hiszpańskiej, z całej Europy ruszyli na Półwysep Iberyjski ludzie o lewicowych przekonaniach, gotowi ronić zdobyczy hiszpańskiej rewolucji. Byli wśród nich również Polacy. Do dziś w Hiszpanii wspomina się ich z szacunkiem, podczas gdy polski IPN przedstawia ich jako zbrodniarzy.

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Zbuntowana Warszawa 1905 r. [wideo]

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 13/07/2020
    0 162
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Krwawa Niedziela w Petersburgu w styczniu 1905 r. zapoczątkowała wielki wstrząs: strajki i powstania robotnicze w praktycznie wszystkich przemysłowych zagłębiach Imperium Rosyjskiego, bunty chłopskie na wsi, wybuch lokalnych antagonizmów religijnych i narodowościowych. Protestowano i walczono także na ziemiach polskich, gdzie rozwijał się od kilkunastu lat ruch socjalistyczny, a warunki życia…

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Polskie bunty i zamieszki na przełomie wieków

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 10/06/2020
    1 412
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Czy akty grabieży, do których doszło podczas protestów w Stanach Zjednoczonych, są czymś wyjątkowym? Czy może zawsze podczas rewolucyjnych zrywów i wystąpień dochodziło do zniszczeń? W najnowszym odcinku Historii Czerwonej Piotr Ciszewski i Małgorzata Kulbaczewska-Figat przypominają, kiedy w Warszawie miały miejsce rozruchy głodowe, jak Polska Partia Socjalistyczna zareagowała na pogrom…

    czytaj dalej »
  • Wymowna lekcja historycznego kłamstwa

    Dominik Pieniądz 02/06/2020
    0 824
    Historia Publicystyka

    Jako student i pasjonat historii, od dawna z dużym smutkiem obserwuję, jak instrumentalnie jest ona traktowana w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj z uczuciem bezsilności przechodzę obok tego obojętnie, ostatnio jednak pewien tekst przelał we mnie czarę goryczy.

    czytaj dalej »
  • Hans Litten – niezłomny adwokat robotników

    Dominik Pieniądz 12/05/2020
    2 372
    Historia Przeczytaliśmy

    Dzisiaj, kiedy tak wiele rządów w dążeniu do autorytaryzmu otwarcie inspiruje się rozwiązaniami z lat trzydziestych, odwaga i bezkompromisowość tego człowieka w walce z faszyzmem powinny być dla lewicy wzorem do naśladowania.

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Czerwoni w powstaniu styczniowym

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 31/01/2020
    1 237
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Powstanie styczniowe słusznie nazywa się polskim powstaniem narodowym, ale przecież nie tylko o niepodległe państwo walczyli Polacy w 1863 r. Nieprzypadkowo powstaniec Walery Wróblewski znalazł się w 1871 r. w szeregach paryskich komunardów. Jakie cele stawiała przed sobą powstańcza frakcja, która sama siebie nazwała „czerwonymi” i co łączyło ją z…

    czytaj dalej »
  • Churchill był zbrodniarzem

    Michał Konarski 24/01/2020
    4 3 974
    Historia Publicystyka Temat Dnia

    Winston Churchill jest prawdopodobnie jedną z najbardziej zmitologizowanych postaci historycznych pochodzących z Wielkiej Brytanii, zaraz obok Margaret Thatcher i Elżbiety II.  Wielu stawia go na piedestale, przypisuje mu niesamowite osiągnięcia, a także bezkrytycznie podchodzi do całej jego spuścizny. Zamiast wpisywać się w takie myślenie, z okazji 55. rocznicy śmierci Churchilla…

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Róża Luksemburg

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 16/01/2020
    1 462
    Audycje Strajku Historia Polecane Publicystyka

    Odważna rewolucjonistka, zawsze samodzielna w myśleniu ekonomistka i obserwatorka wielkiej polityki międzynarodowej, wierna swoim ideałom aż do śmierci – taka była Róża Luksemburg. Urodzona w Zamościu dziewczyna ze spolonizowanej żydowskiej rodziny jeszcze we wczesnej młodości zaczęła działać w kółkach socjalistycznych. Ukończyła studia w Szwajcarii, gdy wyższe wykształcenie dla kobiet było…

    czytaj dalej »
  • Czerwona Historia Polski: Dlaczego zginął prezydent Narutowicz? [wideo]

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 16/12/2019
    4 248
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Strajk.eu i kampania Historia Czerwona rozpoczynają cykl wspólnych publikacji o zapomnianych i przemilczanych kartach historii. W rocznicę zamordowania Gabriela Narutowicza przypominamy, dlaczego prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej został najpierw okrzyknięty „żydowskim kandydatem”, a następnie zamordowany. Jaką rolę w pierwszych latach Rzeczypospolitej odgrywała narodowa prawica? Kiedy to Polska Partia Socjalistyczna broniła demokratycznych procedur?…

    czytaj dalej »
  • Rozmowy Strajku: Nieznany 11 listopada

    Małgorzata Kulbaczewska-Figat 10/11/2019
    1 230
    Audycje Strajku Historia Publicystyka

    Czego o narodzinach wolnej Polski w 1918 r. nie mówi nam ani telewizja publiczna, ani Instytut Pamięci Narodowej? Kiedy na Zamku Królewskim zawisł czerwony sztandar? O roli ludowego rządu Ignacego Daszyńskiego, radach robotniczych w Warszawie i społecznym obliczu 11 listopada 1918 mówi Piotr Ciszewski z Kampanii Historia Czerwona w rozmowie…

    czytaj dalej »
  • Abisynia 1935: megalomania Mussoliniego, hipokryzja demokratów

    Radosław Czarnecki 03/10/2019
    1 616
    Historia Publicystyka

    Czy wielki globalny konflikt zaczął się równo z dniem 1 września 1939 r. na Westerplatte? Niezupełnie; działania wojenne  zapowiadające światowy dramat miały miejsc już dużo wcześniej. Mowa tu o wojnie domowej w Hiszpanii, ale również o zapomnianej, bo rozgrywającej się daleko od Europy, inwazji faszystowskich Włoch na Abisynię.

    czytaj dalej »
  • Jądro ciemności, jądro kapitalizmu

    Radosław Czarnecki 07/07/2019
    4 2 217
    Historia Polityka i społeczeństwo Publicystyka

    W lipcu minie 130 lat, odkąd John Boyd Dunlop założył w Belfaście spółkę Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency, która dała początek masowej produkcji nadmuchiwanych powietrzem opon – co oznaczało oszałamiający wzrost zapotrzebowania na kauczuk. Surowiec ten w ówczesnym czasie pozyskiwano przede wszystkim na obszarach dorzecza rzeki Kongo, na prywatnym…

    czytaj dalej »
  • Ropa i krew – rzecz o zapomnianym konflikcie w Biafrze

    Radosław Czarnecki 07/06/2019
    2 710
    Historia Publicystyka Sprawy międzynarodowe

    Pod koniec maja minęła 52. rocznica ogłoszenia niepodległości przez jeden z regionów Nigerii. Wojna, która wtedy wybuchła, wprawiała świat w osłupienie swoją brutalnością – może tylko w dawnym belgijskim Kongo postkolonialne konflikty tuż po uzyskaniu niepodległości miały tak krwawy i bezwzględny wymiar. Dziś mało kto o tym pamięta, chociaż sytuacja…

    czytaj dalej »
  • Poznań 1920: kule zamiast wypłat

    Piotr Nowak 28/04/2019
    1 649
    Historia Publicystyka

    „W Poznaniu trwała ostra walka między mieszczańskimi partiami o charakterze endeckim a ruchem robotniczym” – tak o wydarzeniach z 1920 roku mówi Jarosław Urbański, działacz związkowy ze stolicy Wielkopolski. 26 kwietnia pod tablicą upamiętniającą rzeź robotników kolejowych odbyła się skromna uroczystość na cześć niezwykle ważnego wydarzenia w historii polskiego społeczeństwa…

    czytaj dalej »
  • Chwała bohaterom! Pamięci Proletariatczyków

    Redakcja Portalu STRAJK 27/01/2019
    2 134
    Historia Polityka i społeczeństwo Publicystyka

    – Dzięki takim ludziom, jak ci straceni Proletariatczycy, czy jak przywódca ich organizacji Ludwik Waryński, który zginął na katordze szlisselburskiej, dzisiaj mogę być czymś więcej niż tylko narzędziem do pomnażaniem czyjegoś bogactwa. Tacy ludzie upodmiotowili masy pracujące czy masy chłopskie, z których ja się oczywiście wywodzę, jak większość Polaków. To…

    czytaj dalej »
następna strona
portal strajk, strajk.eu

REDAKTOR NACZELNY

Maciej Wiśniowski

ZASTĘPCA REDAKTORA NACZELNEGO

Małgorzata Kulbaczewska-Figat

ZESPÓŁ REDAKCYJNY

Piotr Nowak, Jerzy Szygiel, Dominik Pieniądz

WSPÓŁPRACOWNICY

Piotr Szumlewicz, Wojciech Łobodziński, Rafał Bakalarczyk, Piotr Gadzinowski, Piotr Ikonowicz, Grzegorz Waliński, Bolesław Jaszczuk, Jarosław Pietrzak, Piotr Kuligowski, Damian Duszczenko, Tadeusz Jasiński, Łukasz Moll, Michał Pytlik, Mirosław Karwat, Piotr Lewandowski, Radosław Czarnecki, Marta Mikita, Tymoteusz Kochan, Rut Kurkiewicz-Grocholska

WYDAWCA

2xMW Sp. z o.o.
ul. Żurawia 45
00-680 Warszawa

tel. 533 330 130

Portal STRAJK

  • Kim jesteśmy
  • Nasi autorzy
  • Kontakt z redakcją
  • Zgłoś tekst do publikacji
  • Reklama

Wesprzyj Strajk

Recent Comments

  • kot o Kaja Godek triumfuje. Nazwała gejów zboczeńcami i nie poniesie konsekwencji
  • 1. Atak całego systemu na Parler - Światowa Banksterka wprowadza nowy faszyzm; 2. Grzegorz Braun Poddany segregacji sanitarnej Konfederacja przeciwko niszczeniu przedsiębiorczości!; 3. Powrót dzieci klas I-III? Chodzi tylko o to, by nie płacić rodz o Nie będzie już możliwości nieprzyjęcia mandatu? „Prawica buduje nam państwo policyjne”
  • kot o Protestujesz? Pożałujesz!
  • Krzysztof MRÓŹ o Kolejny działacz lewicowy z zarzutami po protestach kobiet. „Obawiam się, że zostałem wybrany dla przykładu”
tagi francja PiS usa związki zawodowe uchodźcy Trump rasizm Rosja unia europejska lewica Izrael protest Ukraina policja syria
© 2020 — Portal STRAJK