Share Button

Przedstawiciele Unii Europejskiej spotkali się z delegacjami 6 państw b. ZSRR na szczycie „Partnerstwa wschodniego” w Brukseli, by je „pogłębić”. Przywódcy państw aspirujących do Unii, jak Ukraina i Gruzja, wyjechali zeń bardzo niezadowoleni, bo nie było mowy o rozszerzeniu UE. Uniknięto też wszelkich drażliwych tematów, które odnosiłyby się do Rosji.

Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Białoruś, Armenia i Azerbejdżan po poprzednim szczycie w Rydze, w 2015 r., podpisały wspólną z Unią deklarację końcową, w której była mowa o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Tym razem nic z tego. Nie wspomniano nawet o włączeniu Krymu do Rosji, co w 2015 r. było obiektem żywego potępienia ze strony Unii.

Podobnie, w przeciwieństwie do deklaracji sprzed dwóch lat, w tekście pominięto różne konflikty secesjonistyczne na Wschodzie, w których według państw zachodnich Rosja odgrywa jakąś rolę, jak między Armenią a Azerbejdżanem o Górny Karabach, między Gruzją a prorosyjskimi separatystami w Abchazji i Południowej Osetii, czy Naddniestrza z Mołdawią i Ukrainą.

Tym razem Unia wolała skupić się na korzyściach, które mają odnieść z Partnerstwa mieszkańcy 6 państw oraz na wymaganiu od wschodnich partnerów walki z korupcją, poszerzenia swobód demokratycznych i bardziej niezależnego wymiaru sprawiedliwości.

Co do korzyści, to będą nimi otwarcie programu Erasamus dla studentów z tych krajów, pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw i być może tańsze połączenia komórkowe z Europą.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z trudem ukrywał niezadowolenie. Nie padła najmniejsza obietnica w sprawie przyjęcia któregoś z tych 6 krajów do Unii. „To nie jest szczyt rozszerzania, czy przyjmowania” – podkreślał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „To zły moment, mamy Brexit i musimy uregulować wiele wewnętrznych problemów Unii” – dodał premier Luksemburga Xavier Bettel.

Poroszenkę próbowała pocieszyć prezydent Litwy Dalia Grybauskaite: „Oczywiście, że Ukraina będzie mogła dołączyć do Unii, kiedy ta będzie gotowa, ale to odległy termin”.

 

(wykorzystano materiały RIA Nowosti)
Share Button

2 komentarze

  1. qaduq napisał:

    Dzisiaj i jutro to tylko zabawa. Ale pojutrze, jak wzrośnie potęga Chin, a Stany Zjednoczone zdominuje multikulti i WASP stanie się mniejszością? Przyszla Ameryka Pólnocna to wczorajsza Afryka Poludniowa, nieprawdaż?

  2. sru napisał:

    Brawooooooooo- banderowska hołota

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*