Koło Młodych Lekarzy przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie zorganizowało kampanię społeczną „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”. Wspiera ich Polska Unia Onkologii i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze chcą zwrócić uwagę na ważny problem: zarówno przed Wielkanocą jak i Bożym Narodzeniem przepełniają się nie tylko schroniska dla zwierząt, ale również szpitale. Rodziny oddają „na przechowanie” niedołężnych i starszych członków rodziny. Bywa, że przypominają sobie o nich dopiero po świętach… albo wcale.

– Obserwujemy takie bulwersujące nas przypadki, że bliscy przywożą rodziców, czy dziadków do szpitala przed świętami. Próbują wmawiać lekarzom, że ich krewny jest w złym stanie zdrowia i wymaga hospitalizacji. Zdarzają się np. takie sytuacje, że przez dwa dni nie podają babci picia, co powoduje odwodnienie i złe samopoczucie – powiedział cytowany przez Polsat News dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Pierwsza „edycja” kampanii została uruchomiona w grudniu ubiegłego roku – właśnie przed Bożym Narodzeniem. Teraz ruszyła po raz kolejny: lekarze rozwiesili plakaty na drzwiach izb przyjęć oraz w przychodniach w Warszawie i okalających ją powiatach. Przeprowadzają rozmowy z rodzinami, które chcą hospitalizować bliskich.

– Poza wymiarem etycznym, moralnym, ta kampania ma również zwrócić uwagę na problem z opieką tzw. wytchnieniową w Polsce, która funkcjonuje w systemach służby zdrowia wielu krajów świata – powiedział Michał Sutkowski.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, ministerstwo Elżbiety Rafalskiej przygotowało już program pomocy w opiece wytchnieniowej w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jak stwierdził rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, „w Polsce problem ten dotyczy od 817 tys. do 1 mln 67 tys. pacjentów powyżej 16. roku życia oraz 220 tys. dzieci mających mniej niż 16 lat, z czego 58 tys. dzieci jest w stanie ciężkim lub bardzo ciężkim”.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …