Pracują na umowach na czas określony, umowach zlecenie, o dzieło lub na bezłpłatnych stażach. Mają dosyć narastającego poczucia niestabilności i tymczasowości. Postanowili zaprotestować. Pierwszą w Polsce demonstrację prekariatu – czyli pracowników na śmieciówkach organizuje w sobotę Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”.

facebook.com/myprekaria
facebook.com/myprekaria

Na ulice wyjdą pracowicy borykający się z problemem niestabilnego zatrudnienia – artyści, budowlańcy, pracownicy handlu,gastronomii organizacji pozarządowych i wielu innych profesji.  Kampania „My, Prekariat” trwa już od kilku miesięcy w mediach społecznosciowych. Na Facebooku setki osób udostępniały swoje zdjęcia z karteczkami przedstawiającymi problemy pracowników tymczasowych – brak ubezpieczenia zdrowotnego, niemożliwość założenia rodziny, wzięcia kredytu, brak stażu emerytalnego itp. „Miliony Polek i Polaków, młodych, starszych i w średnim wieku, pochodzących z dużych miast i z prowincji, a także dziesiątki tysięcy mieszkających w Polsce emigrantów w ciągu ostatnich lat stały się ludźmi bez godziwych warunków pracy, bez zabezpieczeń społecznych, bez gwarancji leczenia, bez szans na emeryturę, ludźmi nad przyszłością których unosi się wielki znak zapytania. To właśnie znaczy PREKARIAT” – czytamy w manifeście opublikowanym na stronie organizatorów.

Demonstracja rozpocznie się w sobotę o godz. 13:00 pod budynkiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…