Najsłynniejszy fast-food jest oskarżany o to, że w latach 2009-2013 uniknął aż 1 mld euro podatku, wykorzystując lukę prawną w luksemburskim systemie podatkowym.

flickr.com/_skynet
flickr.com/_skynet

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji, potwierdziła wczoraj, że Unia Europejska bada skargi, złożone na McDonald’s przez związki zawodowe. Z danych, zebranych przez związkowców, wynika, że firma wykorzystywała lukę prawną i transferowała środki do luksemburskiej spółki-córki, korzystającej z kolei z ogromnych ulg podatkowych, dotyczącej praw do własności intelektualnej. Spółka-córka, zatrudniająca zaledwie 13 osób, zarobiła w 2013 roku aż 834 mln euro – czyli średnio ponad 60 mln na jednego pracownika.

Jak twierdzi brytyjski „Guardian” podobne mechanizmy stosują dziesiątki największych koncernów. Luxemburg jest europejskim rajem podatkowym, w którym „ulgi” powstają na zlecenie korporacji. Z conajmniej 340 z nich państwo to zawierało tajne umowy, które wyciekły w zeszłym roku przy tzw. aferze LuxLeaks – m.in. Pepsi, Ikea czy Apple. Wiele spółek działa w tym kraju tylko teoretycznie, np. pod adresem Guillaume Kroll 5 w Luxemborgu zarejestrowanych jest aż 1600 firm, gdy tymczasem państwa, w których faktycznie prowadzona jest działalność oraz ich obywatele, tracą miliardy dolarów rocznie.

Rzeczniczka McDonald’s odmówiła komentarza w sprawie toczącego się śledztwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. juz chyba zadna wieksza firma w europie nie placi podatkow. triumf neoliberalow jest juz tak wszechpotezny ze mozna sie zalamac i chyba nie da sie temu przeciwstawic. zaglosowac nie ma na kogo bo tez same faszystowskie neoliberalne mordy. super przygnebiajace to wszystko nawet dla emigranta z obcym paszportem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jeszcze o zamieszkach w Machaczkale

Po przybyciu w niedzielę 29 października do Machaczkały samolotu z Tel Awiwu, lokalni mies…