Zwiastuny nadchodzącej apokalipsy klimatycznej nie robią wrażenia na rządzie Prawa i Sprawiedliwości, który nie zamierza też przyspieszać z energetyczną transformacją. „Bardzo długo to jeszcze węgiel będzie podstawą naszej gospodarki” – powiedział dziś na spotkaniu z górnikami minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podczas gdy cały świat inwestuje intensywnie w odnawialne źródła energii, a elektrownie węglowe jeszcze nigdy nie znikały w takim tempie, Polska wydaje się być zadowolona z roli smutnego skansenu. Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych w kopalni Bogdanka w lubelskim, oświadczył, że Polska energetyka jeszcze przez długi czas będzie stać czarnym kruszcem.

„Nie przyjmujemy do wiadomości, (…) że czas węgla minął, że musimy dziś w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej” – powiedział Sasin, motywując takie założenie dbałością o Polskę i Polaków. „Dzisiaj to bezpieczeństwo energetyczne jest oparte o węgiel” – mówił.

Minister przyznał, że rząd jest bezradny jeśli chodzi o działania na rzecz transformacji naszego systemu produkcji energii. Oświadczył, ze nie mamy obecnie we własnych zasobach innych, realnych źródeł energii, które pozwolą nam wytwarzać odpowiednią ilość energii dla gospodarstw domowych i przemysłu.

Sasin zakomunikował też obecnym, że dla przemysłu wydobywczego nadchodzą dobre czasu, bo  „górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki”. Co więcej, polski rząd zamierza inwestować w nowe zakłady w ramach Lubelskiego Zagłębia Węglowego. „Mamy wielką nadzieję, że powstanie kolejna kopalnia i Lubelskie Zagłębie Węglowe będzie się rozwijać. (…). My tu na Lubelszczyźnie pokażemy, że górnictwo w Polsce będzie się rozwijać” – oświadczył. Nowy zakład ma zostać zlokalizowany w regionie chełmskim.

Sasin powiedział wprawdzie, że Polska chce uczestniczyć w unijnym projekcie transformacji, jednak na własnych warunkach. „Dyskutujemy, przekonujemy o naszych racjach. Pokazujemy, że nasza polska specyfika nie pozwala nam dzisiaj na to, aby popierać tę politykę klimatyczną Unii Europejskiej w takim wymiarze, jak proponują inne kraje” – powiedział.

Na spotkaniu odczytano również apel prezydenta. On również docenił polskie górnictwo. „To również dzięki Państwu nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i bliskich” – napisał prezydent.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale masz jakieś argumenty?
   Merytoryczne – ma się rozumieć. Bo napisać o kimś to co ty to byle troll potrafi. Apropos Piotruś! czy pętają się tu jakieś lewackie trolle? Bo jeżeli to tylko ruska mgła – to najmocniej przepraszam.

 1. Piotruś-Pan jak każdy porzunniasty wyznawca jedynie słusznej religii – próbuje straszyć. Zapytacie czym?
  Jak to czym AKOPALIPSA NADCIĄGA!
  I zapomina w ferworze śniętego prawie że oburzenia o tym:
  Wielka Brytania otwiera pierwszą od dekad głębinową kopalnię węgla kamiennego – Woodhouse Colliery. Wygaszona za Thatcher, obecnie wydobywać ma 3,3 mln ton węgla rocznie. Trudy Harrison, członkini Izby Gmin zaangażowana w obronę elektrowni atomowych mówi: „Zdrowy rozsądek zwyciężył”. [BBC]

  Niemcy otwierają nową elektrownię na węgiel kamienny. Firma Uniper dostała zielone światło od rządu niemieckiego na otwarcie elektrowni Datteln 4 o mocy 1,1 GW. [Reuters]

  A przecież wobec powyższych faktów – o których te ,,najucciwsiejsze na śfiecie TVN-y i POlsaty milczą postaw PiS-owskiego ministra wydaje się jak najbardziej na miejscu.
  I co tu zrobić z propagandową Świrnią, która świrnię widzi jedynie w działaniach przeciwników politycznych????

  1. Zastanawia mnie kolego Skorpion, że nasz ulubiony autor jest specjalistą w tylu dziedzinach — a to napisze o problemach LGBTQWERTY, a to o problemach imigrantów, a to o wymiarze sprawiedliwości, a to o fiskusie, a to o problemach kobiet z naciskiem na feminizm, a to o wychowywaniu dzieci, a to o kościele katolickim a to teraz o energetyce, CZŁOWIEK ORKIESTRA, CZŁOWIEK RENESANSU, LEONARDO da NOWAK naszych czasów!!
   Czy w redakcji STRAJKU jest jeszcze jakiś autor? Wszak ostatnio Pietrek zapełnia łamy w 80%!!!!!
   Wiwat Piter stachanowiec!!!!!!

  2. @Ziomekp.1
   Dobry dziennikarz (a pracowity przede wszystkim) może pisać nieomal na każdy temat pod jednym warunkiem. Artykuł trzeba przygotować technicznie. Zebrać wszelkie dostępne dane, usystematyzować, i dopiero na tej podstawie można (nie jak robi to Piotruś-Pan) używać zdań wartościujących. Bo w razie polemiki – ma się w zanadrzu argumenty oparte nie o uczucia i jedynie słuszną linię partii, a dane liczbowe. Jednak jak widzę na podstawie tekstów publikowanych na strajku argumenty o ile jakieś są to w odniesieniu do sfery stricte emocjonalnej, sformułowane tak, aby wykluczać jakąkolwiek inna możliwość.
   Reasumując – zwyczajna tania propaganda różniąca się od rządowej jedynie znakiem. Połączenie tego z solidną dawką przesady coraz bardziej przypomina mi (dla mnie historyczne) czasy Władzia Gomułki i jego sążniste przemówienia, które w odróżnieniu od produkcji redaktora Piotra zawierały jednak dane liczbowe, weryfikowalne choćby na podstawie roczników statystycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…