Szkodliwa decyzja francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Miasteczko w Burgundii – Paray-le-Monial – 23 grudnia, dzień przed Wigilią, zostało skazane przez regionalny sąd administracyjny na karę pieniężną za wystawienie niewielkiej szopki bożonarodzeniowej w holu merostwa. Szopka, klasyczne przedstawienie św. Rodziny ze zwierzętami w stajence, została wykonana z różnokolorowych kawałków filcu przez inwalidów – dzieci i dorosłych – muzułmanów i chrześcijan z Betlejem w Palestynie.
Paray-le-Monial i Betlejem są miejscowościami partnerskimi – szopka miała być świątecznym prezentem. Sprawę do sądu wniosła Liga Praw Człowieka (LDH), domagając się usunięcia szopki, gdyż „jest sprzeczna z neutralnością światopoglądową państwa”. Sąd, zebrany w trybie pilnym, nakazał jej bezzwłoczne usunięcie.
Honte à La justice qui ordonne le retrait de la crèche #Paray-le-Monial #fierdetrechretien https://t.co/cmtfXqdXX5 pic.twitter.com/QloJoYP3KS
— babar le roi 2.0 (@BabarRoi) December 24, 2016
W listopadzie Rada Stanu (francuski odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego) orzekła, że szopki bożonarodzeniowe mogą być zaakceptowane w przestrzeni publicznej – jako wystawy – pod warunkiem, że stanowią wartość kulturalną lub artystyczną i są wyrazem lokalnej tradycji. Według mera Paray-le-Monial Jeana-Marca Nesme (centroprawica), „Ta szopka ma wartość kulturalną”. „Chodzi o poszanowanie umowy o wymianie kulturalnej z Betlejem, podpisanej między naszymi miejscowościami 9 września 2003 r. pod patronatem konsulatu generalnego Francji w Jerozolimie i Jasera Arafata.” – tłumaczył.
Sąd administracyjny w Dijon (stolicy Burgundii), uznał, że palestyńska szopka narusza jednak neutralność wyznaniową urzędu publicznego w Paray-le-Monial. Liga Praw Człowieka, stowarzyszenie znane z walki z antysemityzmem, rasizmem i naruszeniami laickiej zasady państwa, podało do sądu trzy inne francuskie miejscowości, w których zainstalowano szopki w przestrzeni publicznej. Mecenas Sophie Mazas, która z ramienia Ligi prowadzi te sprawy, wyjaśnia, że „zgodnie z prawem urzędy publiczne nie są od organizowania świąt religijnych, żydowskich, muzułmańskich, czy chrześcijańskich, lecz mają zarządzać miastem i zajmować się sprawami państwowymi lub związanymi z lokalną społecznością. Merostwo nie może być miejscem manifestacji religijnych.”
W trzech innych miastach sądy odrzuciły skargi Ligi, więc 9-tysięczne Paray-le-Monial pozostaje na razie jedyną miejscowością we Francji , gdzie nakazano usunąć szopkę. Na skutek sprzeciwu wielu mieszkańców mer odwołał się, zawieszając wykonanie wyroku. Zapowiedział, że do końca Świąt pozostawi szopkę w holu i zapłaci karę (zasądzoną na rzecz LDH) z własnej kieszeni, bo czuje się „niezręcznie wobec mieszkańców Betlejem”.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Macie tytuł jak na gazeta.pl Wstyd!