27.10.2020 żydowska gmina wyznaniowa w Warszawie wydała oświadczenie, w którym solidaryzuje się z protestującymi kobietami po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgadzają się z protestującymi kobietami w ich walce o prawo do godnego życia i decydowania o sobie. Tak samo zrobiła polska społeczność muzułmańska.

Tego samego dnia Muzułmański Związek Religijny w RP zamieścił na swoim profilu symbol protestu kobiet, czerwoną błyskawicę na czarnym tle i również wyraził swoje wsparcie. Wczoraj, tj. 29.10 pojawiła się obszerna wypowiedź tłumacząca ten gest, ponieważ wiele osób nie mogło uwierzyć w prawdziwość informacji, utożsamiając islam z totalnym ubezwłasnowolnieniem kobiet. Polscy muzułmanie pośpieszyli z wyjaśnieniami.

„Protestujemy przeciwko bardzo kontrowersyjnej sprawie jaką jest zakaz przeprowadzenia przerywania ciąży, kiedy lekarz specjalista stwierdzi bardzo poważne i nieodwracalne uszkodzenia płodu. Szokujące orzeczenie TK stoi w sprzeciwie do nas jako Obywateli i Obywatelek oraz jako Muzułmanów. Większość z Was może nam zarzucić, że nie powinniśmy mieszać w to religii. Owszem, słuszna uwaga, ale wszyscy to robią, więc dlaczego nie? (…) Zgodnie z 40 Hadisami Nałałija: „Każdy z Was powstał w łonie swojej matki jako zarodek przez 40 dni, a później tyle samo jako płód w kształcie pijawki, potem tyle samo jako płód w kształcie ugryzienia, a później będzie wysłany do niego Anioł i tchnie w niego ducha (…), relacjonował Buchari i Muslim” . Zatem kluczowym jest pierwsze 120 dni od poczęcia, po tym terminie dokonanie aborcji musi wynikać z zagrożenia życia matki bądź nieodwracalnych wad płodu” czytamy na stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich napisał list do Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją w Polsce, również atakami na kościół. Równocześnie uznaje te akty za marginalne, i nie zgadza się na odpowiedzialność zbiorową stosowaną wobec wszystkich manifestujących i broniących swoich praw kobiet. Zaapelował do biskupa o jedność i zrozumienie dla protestujących.

W swojej odpowiedzi biskup apeluje do rabina o zrozumienie i szacunek dla każdego człowieka, od poczęcia do jego naturalnej śmierci.

W judaizmie dziecko jest dzieckiem w chwili gdy przychodzi na świat, a kobiety mogą stosować antykoncepcję.

Protesty w Polsce trwają już od tygodnia, i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się uspokoić. Kolejne osoby i instytucje wyrażają swoje poparcie dla manifestantek, nawet te najmniej oczywiste jak by się zdawało.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…