Posłowie dyskutują nad likwidacją Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Realizowany od 2008 roku projekt, o wprowadzenie którego walczyły samorządy, lekarze oraz sami pacjenci może wkrótce zniknąć.

Opieka psychiatryczna w Polsce powinna być traktowana priorytetowo. Pomijając indywidualne przypadki istotny jest jej aspekt społeczny i wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku chorób somatycznych. W Polsce około 10 procent społeczeństwa cierpi na poważne zaburzenia psychiczne. A depresją dotkniętych jest około 30 procent obywateli.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2020 depresja przeskoczy z czwartego na drugie miejsce, zaraz po chorobach krążenia. 30 procent przypadków kończy się samobójstwem. W Polsce to rocznie około 6 tysięcy. Dane te są jednak mocno zaniżone. Nikt nie jest w stanie policzyć nietypowych form samounicestwienia – kraks samochodowych, utonięć i wielu innych wypadków w dobrej wierze kwalifikowanych jako nieszczęśliwe wypadki. Bywa ona także powodem zaginięć.

Co powoduje tak lawinowy wzrost zachorowalności? Psychiatrzy zgodnie wskazują winnych – rosnące tempo życia, wysoki poziom stresu, traumatyczne wydarzenia. Często może być to utrata pracy lub spirala długów. W tym wszystkim poczucie winy i niska samoocena. Każdy ma przecież swoją granicę odporności.

Dr hab. med. Andrzej Cechnicki twierdzi, że propozycja ustawowej likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest najwyższym stopniem lekceważenia i niesprawiedliwości wobec osób chorujących psychicznie, w szczególności seniorów chorujących psychicznie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jeżeli Polska wypadła ze statystyk WHO z powodu niskiej wiarygodności – 28% zgonów ma przyczynę „nieznaną”, co daje jedynie za rok 2014 ponad 70 zgonów dziennie, to ile jest w tym samobójstw? A nadal podaje się 16 samobójstw dziennie – 16 to te stwierdzone na pewno …

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…