Aleksiej Navalny

Incydent z umyślnym, zdaniem Zachodu, otruciem Aleksieja Nawalnego już zszedł z pierwszych stron gazet. Jak rosyjskiego opozycjonistę oceniają obecnie Rosjanie? Sprawę tę zbadał instytut im. Jurija Lewady?

Na pytanie czy akceptują działalność Nawalnego, twierdząco odpowiedziało 20 proc. pytanych. Nie akceptuje jego działalności 50 proc. Rosjan.

Jakie dokładnie uczucia budzi w Rosjanach Aleksiej Nawalny? Co dziesiąty odczuwa w stosunku do opozycjonisty szacunek, 8 proc. współczuje mu, 15 proc. nie może powiedzieć o nim nic złego, a niemal co trzeci (31 proc.) odnosi się do Nawalnego obojętnie. 14 proc. nie jest w stanie powiedzieć o nim nic dobrego, u 8 proc. wywołuje rozdrażnienie, 10 proc, odczuwa niechęć do niego. Zatem stosunek miedzy ludźmi odnoszącymi się do niego przynajmniej z przyjazną neutralnością, a tymi, którzy za nim nie przepadają, jest jak 33 : 32.

Sam fakt otrucia Nawalnego, nie był pierwszorzędną dla Rosjan informacją. Z uwagą śledziło ten fakt 18 proc. Rosjan, a niemal 60 proc (59) stwierdziło, że „coś o tym słyszało”. 22 proc. użyło sformułowania „pierwsze słyszę”.

Na wieść o otruciu Aleksieja Nawalnego 9 proc. Rosjan, którzy o tym wiedzieli, odczuło gniew, 29 proc. odczuwało współczucie i 3 proc. odczuwało strach i trwogę, a 19 proc. niezrozumienie. 2 proc. przyznało się do zadowolenia, a 45 proc. nie odczuwało niczego.

Ciekawe są odpowiedzi o to, czy Rosjanie wierzą w wersję, że Nawalny był celem zamachu (był otruty umyślnie). 33 proc wierzy w tę wersję bezwarunkowo (11 proc.) lub „raczej wierzy” (22 proc.), zaś nie wierzy w tę wersję 55 proc. (26 proc. „raczej nie wierzy”, a 29 proc. nie wierzy bezwarunkowo”. Spośród wierzących w wersje o umyślnym otruciu, co trzeci (30 proc.) jest zdania, że stały za tym oficjalne struktury władzy (Putin, Kreml, rząd, obecna władza, parlament, partia rządząca, służby specjalne, FSB), zaś 23 proc. uważa, że to wynik działań jego osobistych nieprzyjaciół (8 proc.), USA i ich sojuszników (8 proc.), konkurenci, zazdrośnicy, (6 proc.) lub były inne przyczyny (1 proc.). Az 47 proc nie ma w tej sprawie określonego zdania.

Jak zatem widać z badań opozycyjnego wobec Kremla centrum badania opinii publicznej, Nawalny i jego smutna historia, w swoim kraju nie jest aż tak bardzo popularny i oceniany jednoznacznie, jak chciałyby tego zachodnie media.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…