Zapowiedź szefa resortu spraw wewnętrznych RFN jest Horsta Seehofera jest wynikiem potwierdzających  się podejrzeń, iż winnymi zamachu na innego chadeckiego polityka Waltera Lübckego, zamordowanego na początku miesiąca w Kassel, są właśnie prawicowi radykałowie.

– Mord ten zmotywował mnie do użycia wszelkich środków, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli – deklaruje cytowany przez Deutsche Welle Seehofer.

Poza kwestiami bezpośredniej „ochrony osób i mienia”, która „powinna mieć miejsce na wszystkich poziomach, także na poziomie komunalnym” niemiecki minister odniósł się do kwestii zagrożeń powstających w internecie lub nabierających dynamiki na różnych wirtualnych platformach. „Naszym obowiązkiem jest uczynić wszystko, by chronić tych, którzy są zagrożeni” – wyjaśniał minister. Zważywszy na nagonki i nienawiść w sieci, Seehofer podkreślił, że „należy ścigać obrazę, oszczerstwa i podburzanie tak w internecie, jak i poza nim”.

O ile te wypowiedzi mieszczą się w standardowym kanonie pohukiwań ze strony europejskich funkcjonariuszy państwowych, o tyle dalsza część deklaracji ministra Seehofera wydaje się dość ekscentryczna. Jak pisze Deutsche Welle polityk ten zamierza sprawdzić czy zgodnie z niemieckim prawem jest „pozbawienie wrogów demokracji praw podstawowych”. Podobną sugestię sformułował wcześniej były sekretarz generalny Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU, partia Angeli Merkel) Peter Tauber. W artykule dla portalu Welt Online Tauber zaproponował rozważenie możliwości pozbawiania praw podstawowych „wrogów konstytucji”. Tekst Taubera również powstał w odpowiedzi na zabójstwo w Kassel.

Stephan E., domniemany morderca proimigranckiego polityka Waltera Lübckego, według informacji, które podała niemiecka prasa, miał mieć regularny kontakt ze środowiskami skrajnej prawicy. Przedwczoraj (21 czerwca) dziennikarze telewizji ARD donieśli, iż Stephan E. brał także udział w tajnym spotkaniu ważnej organizacji neonazistowskiej. Dowodem na to mają być fotografie, z których wynika, że domniemany sprawca konspirował z członkami neonazistowskiej organizacji „Combat 88″oraz neonazistowskiego zrzeszenia „Brigade 8”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…