Przedstawiciele Chin i Nikaragui podpisali w Tiencinie porozumienie w sprawie ponownego nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych. Wcześniej Nikaragua wycofała swoje uznanie dla rządu w Tajpej.
,,Rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem, który reprezentuje Chiny, a Tajwan jest niekwestionowaną częścią chińskiego terytorium” – napisano w oświadczeniu nikaraguańskiego MSZ. Zgodnie z zasadą ,,jednych Chin”, możliwe jest utrzymywanie formalnych stosunków z tylko jednym państwem chińskim. Sytuacja ta utrzymuje się od 1949 roku, kiedy Mao Zedong proklamował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, a wojska Kuomintangu na czele z Czang Kaj-szekiem po porażce w wojnie domowej ewakuowały się na Tajwan.
Rządy Nikaragui do 1985 roku utrzymywały stosunki z Republiką Chińską, kiedy to Daniel Ortega podczas swojej pierwszej kadencji nawiązał relacje z ChRL. Jednak w 1990 roku nowa prezydent Violetta Barrios de Chamorro ponownie przeniosła uznanie na władze w Tajpej. Teraz gabinet Ortegi wznowił stosunki dyplomatyczne z rządem w Pekinie. „To właściwy wybór, zgodny z globalnym trendem i cieszący się poparciem ludzi. Chiny bardzo doceniają tę decyzję” – poinformowało w oświadczeniu chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze Nikaragui nie przedstawiły motywów swojej decyzji. Jednak zwrot Ortegi w kierunku Chin zdaje się pozostawać w wyraźnym związku z kolejnymi sankcjami wobec Nikaragui ze strony USA i Unii Europejskiej.
„Chiny zyskały nowego przyjaciela w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz dobrego partnera w rozwijaniu Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz w budowaniu wspólnoty” – powiedział podczas spotkania chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. „Wznowienie stosunków dyplomatycznych między Chinami a Nikaraguą jest w pełni zgodne z podstawowymi i długofalowymi interesami obu stron, będzie więc mile widziane i wspierane przez oba narody” – dodał minister.
Nikaraguańskiej delegacji przewodniczył Laureano Ortega Murillo, syn prezydenta i jego doradca ds. inwestycji, handlu i współpracy międzynarodowej. „Nikaragua jest chętna do przyłączenia się do Inicjatywy Pasa i Szlaku, aby w różnych dziedzinach wzmocnić współpracę z Chinami” – podkreślił młody Ortega.
Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych przez Nikaraguę, na świecie pozostało tylko 14 państw uznających Republikę Chińską. Grono to jednak stale się kurczy – niedawno prezydent-elekt Hondurasu Xiomara Castro zapowiedziała, że jej rząd również podejmie kroki w celu nawiązania relacji z Chińską Republiką Ludową.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…