Po finale Euro 2020 na angielskich piłkarzy, którzy nie wykorzystali rzutów karnych w rozstrzygającej serii, wylała się fala rasistowskiego hejtu. Jeden z autorów obraźliwych komentarzy został właśnie skazany przez sąd.

43-letni Scott McCluskey przyznał się do tego, że po przegranej Anglii w finale piłkarskich mistrzostw Europy zamieścił na Facebooku komentarz o obraźliwej treści. Dotyczył on Marcusa Rushforda, Bukayo Saki i Jadona Sancho – trzech czarnoskórych zawodników, którzy w rozstrzygającym momencie zmarnowali „jedenastki”. Był to tylko jeden z tysięcy komentarzy w mediach społecznościowych, w których czarnoskórych piłkarzy obrażano w rasistowski sposób, a także żądano, by opuścili „nie swój” kraj.

Przed sądem w Warrington McCluskey wyraził żal i wstyd z powodu swojego wpisu. Sędzia pouczał go, że agresywne wpisy w mediach społecznościowych szkodzą naprawdę, i to nie tylko osobom, które zostały bezpośrednio obrażone.

Jaka będzie kara?

Mężczyzna został skazany na 14 tygodni pozbawienia wolności w zawieszeniu na 18 miesięcy. Będzie również musiał przez 30 dni wykonywać nieodpłatnie prace naprawcze, które uwrażliwią go na kwestie różnorodności i rasizmu.

Sprawa 43-latka zapewne nie jest ostatnia. Po fali hejtu, która sprawiła, że nawet premier Wielkiej Brytanii wypowiedział się w obronie piłkarzy, zidentyfikowano 207 postów, które mogą być podstawą do ścigania autorów. 123 z nich zostały wysłane spoza kraju.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Presja na samorządy, które przyjęły uchwały anty-LGBT. Chodzi o pieniądze, nie przyzwoitość

Po haniebnych uchwałach anty-LGBT niektórych samorządów Unia Europejska jasno oznajmiła: t…