Maciej Sanigórski i Jeremi Galdamez w imieniu inicjatywy „Łapy Precz od ul. Dąbrowszczaków” odebrali wczoraj nagrodę „Stołek”, przyznawaną co roku przez czytelników warszawskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Dwaj warszawscy aktywiści są założycielami grupy, której celem jest wskrzeszenie pamięci o historycznych bohaterach i zwycięstwach lewicy rewolucyjnej. Obecnie ich głównym polem działalności jest walka o zachowanie nazwy ulicy Dąbrowszczaków. Znajdująca się na warszawskiej Pradze ulica znalazła się na celowniku reakcyjnej władzy, prowadzącej ignorancką akcję usuwania postępowych patronów nie tylko z tabliczek z nazwami ulic, ale również z cokołów i innych miejsc pamiątkowych. Z przestrzeni publicznej stolicy zniknął już m.in. pomnik „Czterech Śpiących”, upamiętniający ofiarę poniesioną przez radzieckich żołnierzy podczas wyzwalania Polski spod hitlerowskiej okupacji. Uzasadnieniem przyznania nagrody Sanigórskiemu i Galdamezowi było „przypominanie oczywistości, że dąbrowszczacy walczyli »za wolność naszą i waszą«”
Laur przyznała również redakcja stołecznej „Wyborczej”. W tym wypadku wybór padł na zespół JEMS Architekci, który wskrzesił w elitarno-burżuazyjnej konwencji halę Koszyki. „Noga od stołka” czyli antynagroda powędruje natomiast w ręce Hanny Gronkiewicz-Waltz „za brak odpowiedniej reakcji na aferę reprywatyzacyjną wywołaną publikacjami »Wyborczej« na temat niesłusznie oddanej działki przy PKiN”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Za wolność naszą i waszą” – czyli naszą – stalinowców w Polsce i waszą – stalinowców w Hiszpanii?

  2. szykują miejsca dla pomników i nazw spod znaku skarłowaciałego kaczora , brawo chłopaki małymi krokami aby do przodu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …