PKW kończy liczenie głosów. Opublikowane zostały wyniki wyborów z 50 na 51 okręgów. Oficjalne dane potwierdzają, że zwycięzcą I tury został Andrzej Duda.

facebook.com/andrzejduda
facebook.com/andrzejduda

Na kandydata PiS zagłosowało 35,31 proc. wyborców. Oznacza to, że Duda wypracował niemal identyczny wynik jak Jarosław Kaczyński, który walczył z Bronisławem Komorowskim o Belweder pięć lat temu. Prezes otrzymał wówczas 35,34 proc. głosów. W porównaniu z 2010 rokiem skurczył się znacznie elektorat kandydata PO. Komorowskiemu w poprzedniej elekcji zaufało aż 41,55 proc. głosujących, a obecnie zaledwie 33,32 proc. Czarny koń tegorocznego starcia – Paweł Kukiz – otrzymał 20,77 proc. głosów. Ostateczne wyniki według zapewnień PKW poznamy dziś późnym wieczorem.

Sondaże exit pool ze sporą precyzją przewidziały rzeczywiste poparcie dla kandydatów. Przypomnijmy – według badań Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News opublikowanych wczoraj o 21:00, Andrzej Duda otrzymał 34,8 proc. głosów, Bronisław Komorowski 32,2 proc., a Paweł Kukiz 20,3 proc. Wykonawca sondażu zapowiadał, że granica błędu nie będzie większa niż 1 proc. Jak widać – słowa dotrzymał w przeciwieństwie do instytucji i firm badawczych, które przeprowadzały sondaże przedwyborcze. Wszystkie przewidywały zwycięstwo Komorowskiego różnicą od 12-15 punktów procentowych.

Druga tura wyborów odbędzie się 24 maja.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…