Do uregulowania pozostało mniej więcej 1,2 mln zł, których nie zamierza zapłacić kuria krakowska. To rachunki za wodę, gaz, wywóz śmieci, energię – wystawione przez miejsca, gdzie mieszkali pielgrzymi.

fot. youtube.com
fot. youtube.com

A jest ich aż 180 – tyle obiektów przyjmowało uczestników imprezy. Kościół uregulował należności za wynajęcie akademików oraz Kraków TAURON Areny, nie poczuwa się jednak do zapłacenia gigantycznych rachunków, które siłą rzeczy pobyt pielgrzymów wygenerował w szkołach, przedszkolach i innych budynkach użyteczności publicznej. Portal krknews.pl informuje, że kościół zamierza pozostałe koszty przerzucić na Ministerstwo Edukacji.

Ponoć umożliwia to podpisana w kwietniu 2016 specustawa i kościół nie ma oporów, aby z niej skorzystać. Mimo że władze Krakowa przedstawiają wyliczenia, jakoby kuria zarobiła na imprezie około 108 mln zł (dodajmy – nieopodatkowanych, gdyż rzecznik kurii już zastrzegł, że pielgrzymi wpłacali pieniądze w ramach „składki partycypacyjnej”, zatem państwo nie dostanie od nich ani grosza) – to odmawia zapłacenia jednej setnej tej sumy. Sprzedano około 360 tysięcy tzw. Pakietów Pielgrzyma. Były dostępne w dwóch opcjach – koszt tańszej to 190 zł, droższej – aż 760.

Organizator nie ma zamiaru płacić za noclegi podczas ŚDM. Ma na to teoretycznie czas do 15 grudnia. – Mamy prawo ubiegać się o rekompensatę tych kosztów i to czynimy. Jesteśmy otwarci i gotowi na to, że to pokryjemy, ale skoro jest taka możliwość prawna, to z niej korzystamy – powiedział rzecznik Archidiecezji Krakowskiej Piotr Studnicki. Twierdzi, że celem ŚDM była edukacja: „to była lekcja kultury” – i właśnie dlatego koszty powinien ponieść rząd. Natomiast rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek odpowiada, że umowy były zawierane z archidiecezją i tylko ona jest zobowiązana do uregulowania należności.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wybory w Iranie: konserwatysta Ebrahim Raisi będzie nowym prezydentem AKTUALIZACJA

Nowym prezydentem Iranu najprawdopodobniej zostanie konserwatysta Ebrahim Raisi – po…