W pierwszym półroczu 2016 średnia wysokość temperatur na świecie wskoczyła na nowe, nieznane dotąd rejony; najwyższy w historii pomiarów jest także poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje od przedsięwzięcie skoordynowanych działań przeciw globalnemu ociepleniu.
Czerwiec był 14. z rzędu miesiącem, w którym średnia światowych temperatur osiągnęła wartość wyższą niż kiedykolwiek wcześniej. Według NASA pierwsze półrocze 2016 roku było aż o 1,3 stopnia Celsjusza cieplejsze niż ten sam okres roku pod koniec XIX w., kiedy rozpoczęto pomiary na szeroką skalę. – Te liczby pokazują wyraźniej niż kiedykolwiek, że trzeba natychmiast przyjąć i zacząć wdrażać porozumienia ws. klimatu z Paryża i przyspieszyć proces globalnej przemiany na gospodarkę niskoemisyjną i opartą o energię odnawialną – mówił Petteri Taalas, prezes Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Według porozumień paryskich, podpisanych w grudniu zeszłego roku przez rządy ponad 200 państw, sygnatariusze zgodzili się co konieczności ograniczenia wzrostu temperatur na świecie. Za punkt odniesienie traktuje się właśnie stan sprzed rewolucji przemysłowej. Według porozumienia, wzrost ten ma być „znacznie niższy” niż 2 stopnie Celsjusza, jednocześnie rządy zatwierdziły, że będą wykonywać wszelki możliwy wysiłek, żeby ograniczyć go do 1,5 stopnia. Jak alarmuje ONZ, jesteśmy bardzo blisko przekroczenia mniej ambitnego progu zaledwie w pół roku po podpisaniu porozumień.
– Ocieplenie jest szczególnie dotkliwe dla Arktyki, w tym roku wyjątkowo wcześnie stopniały śniegi i lód na Grenlandii i Morzu Arktycznym – alarmuje WMO. – To co widzieliśmy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku jest naprawdę bardzo niepokojące. Jak dotąd uważaliśmy, że tak duży wzrost temperatur potrwa przynajmniej kilka lat. Mamy o wiele mniej czasu niż myśleliśmy – mówił David Carlson, dyrektor WMO odpowiedzialny za badania nad zmianami klimatycznymi.
Taalas przypomina, że to właśnie globalne ocieplenie jest odpowiedzialne za anomalie pogodowe, występujące m.in. w Azji Południowej, gdzie doszło w tym roku do niespodziewanych burz i ulew czy w regionie Afryki Środkowej, która zmaga się z największymi od półwiecza suszami. Najmniej dotknięte procesem pozostają kraje z kręgu północnoatlantyckiego, które w największym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…