Na specjalnej sesji Rady ds. Praw Człowieka ONZ pod adresem Izraela padły słowa bardzo mocnej – i celnej – krytyki. Ale państwo, którego żołnierze zamordowali w ostatni poniedziałek sześćdziesięcioro Palestyńczyków, konsekwentnie ją ignoruje, czując poparcie Amerykanów.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Zajd Rad al-Husajn przypomniał nie tylko o tym, jak brutalnie izraelscy żołnierze rozpędzili protestujących w ostatni poniedziałek Palestyńczyków. Uświadamiał również, jak wygląda życie mieszkańców Strefy Gazy i jak bardzo są zdesperowani.

– Są więzieni w toksycznym slumsie od urodzenia do śmierci, odarci z godności, zdehumanizowani przez władze Izraela. Tak bardzo, że tamtejsi urzędnicy nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że ci mężczyźni i kobieci mają prawo, i wszelkie powody, by protestować – mówił. A potem przypomniał krwawą statystykę: od 30 marca izraelscy żołnierze, powstrzymując kolejne manifestacje w ramach Marszu Powrotu, pozbawili życia 106 osób, w tym piętnaścioro dzieci, a ponad 12 tys. osób ranili.

– Skończcie okupację, a w znacznym stopniu znikną również przemoc i zagrożenie – zaapelował wysoki komisarz do władz Izraela, chociaż nie mógł mieć większy nadziei na to, że apel ten będzie skuteczny.

Jaka była odpowiedź ambasadora z Tel Awiwu? Bardzo prosta i przewidywalna: Awiwa Raz Szechter oznajmił, że Rada ds. Praw Człowieka hołduje najgorszym antyizraelskim obsesjom, bo… większość krajów w ONZ jest wroga Izraelowi. Stwierdził, że żadne śledztwo nie jest potrzebne, bo „Izrael czyni prawdziwe starania, by zminimalizować ofiary wśród palestyńskich cywilów”, a pod kule żołnierzy z rozmysłem pcha mężczyzn i kobiety z Gazy Hamas. Wniosek? Palestyńczycy sami są sobie winni.

W podobnym tonie wypowiedział się amerykański chargé d’affaires Theodore Allegra, zarzucając radzie, że zignorowała „prawdziwego” sprawcę śmierci cywilów, czyli Hamas właśnie. – Jednostronne działania sugerowane przez Radę są kolejnym dowodem na to, że źle spełnia ona swoje zadania – oznajmił.

Ostatecznie 29 głosami przeciwko dwóm Rada postanowiła utworzyć komisję, która zbada okoliczności poniedziałkowej masakry.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Judaszowe dolary płynące z Waszyngtonu do Tel-Avivu kiedyś się skończą a wtedy … nie chciałbym być w skórze tych żydowskich żmij.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborcza niedziela w Ameryce Łacińskiej – obywatele Ekwadoru, Peru i Boliwii idą do urn

Niedziela 11 kwietnia upłynie w Ameryce Południowej pod znakiem wyborów. Ekwadorczycy w II…