Formacja byłego prezydenta Słupska w założeniu miała być ofertą zarówno dla elektoratu liberalnego, jak i lewicy. W pierwszych notowaniach uwzględniających nowy byt, ku debiutanckiemu ugrupowaniu skłaniają się przede wszystkim wyborcy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

Pracownia IBRiS przeprowadziła w pierwszej połowie listopada dwa badania. W pierwszym (8-9 listopada) ankieterzy zapytali respondentów o ich preferencje wyborcze w dwóch wariantach. W pierwszym Biedroń nie startuje w wyborach, a Platforma Obywatelska i Nowoczesna notowane są oddzielnie. W drugim pojawia się nowa partia, a liberałowie uwzględnieni są jako wspólny komitet. Wyniki są niezwykle ciekawe. W przypadku gdyby ugrupowanie byłego prezydenta Słupska nie brało udziału w wyborach, liderem rankingu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 38 proc.. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, na którą byłoby skłonnych głosować 28 proc. ankietowanych, na trzecim – Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem na poziomie 8 proc. Kolejne miejsca zajmują: Nowoczesna i Kukiz’15 – po 5 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc., oraz Partia Razem z 2 proc poparcia. W drugim wariancie liderem pozostaje PiS, z deklarowanym poparciem na poziomie 37 proc., na drugim miejscu mamy Koalicję Obywatelską, jednak – uwaga – z wynikiem 27 proc., a więc sześć punktów procentowych mniej, niż otrzymały liberalne partie w pierwszym zestawie możliwości. Dlaczego? Odpowiedź otrzymujemy spoglądając na wynik partii Biedronia – 6 proc. Co ważne, SLD, mimo pojawienia się konkurencji, utrzymuje miejsce na podium z 7 proc. Partia Czarzastego notuje więc spadek o zaledwie jeden punkt procentowy. Tyle samo ubywa Partii Razem. Jeden punkt zyskuje Kukiz’15, poparcie dla PSL bez zmian.

Drugie badanie zostało przeprowadzone 13 listopada. Premię za wspólny pochód z ekstremistami otrzymało Prawo i Sprawiedliwość, na które w obu wariantach chciałoby zagłosować 40 proc. respondentów. W wariancie bez Roberta Biedronia i przy osobnym notowaniu PO i Nowoczesnej, Platforma Obywatelska zajmuje drugiej miejsce z bardzo wysokim wynikiem – 30 proc., podium zamyka SLD z poparciem 8 proc. uczestników sondażu, a kolejnych miejscach: Kukiz’15 – 5 proc., Nowoczesna – 5 proc., PSL – 4 proc., i Partia Razem – 2 proc. Kiedy do stawki dołącza Biedroń robi się naprawdę ciekawie. Nowa formacja wskakuje bowiem na „pudło”, z wynikiem 9 proc.!  Zauważalny spadek notuje SLD, na które chce głosować 5 proc. respondentów, podobnie jak w poprzednim badaniu jeden punkt procentowy traci Partia Razem, której notowania stabilizują się na 1 proc. Jak wypada Koalicja Obywatelska? 27 proc., a więc Robert Biedroń „odrywa” Grzegorzowi Schetynie 5 punktów procentowych.

Jaki z tego wniosek? Główną bazą poparcia przyszłej partii Roberta Biedronia będą wyborcy ugrupowań liberalnych. Oferta nowej formacji będzie skierowana przede wszystkim do nich. Wielu z przedstawicieli tej grupy głosuje na Koalicję Obywatelską z braku innej alternatywy. Z tego powodu ich postawy wyborcze nie są ani umocowane na poziomie emocjonalnym, ani też szczególnie trwałe. Świeżość, szczerość, brak uwikłania w układy polityczne i otwartość komunikacyjna będą czynnikami, które mogą sprawić, że transfer z KO do Biedronia może z czasem nabrać dynamiki. Dwie dotychczasowe partie lewicy również stracą na wejściu nowego gracza. Zestawiając nominalne wartości, w porównaniu ze stratami liberałów nie będą to spektakularne liczby, jednak dla Razem utrata 1 pkt proc. oznacza odpływ połowy elektoratu, a dla SLD spadek o kilka pkt proc. może się okazać katastrofą w kontekście głównego celu postawionego przez Włodzimierza Czarzastego – powrotu do Sejmu jesienią 2019 r.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Piotruś-Pan znowu ,,w formie”. I jak zwykle nazwanie kogoś mającego odmienny nieco pogląd na to co dla lewicy powinno być ważne, Brevikiem – ma odebrać mu wiarygodność?
    Zaiste powalający argument Gratulacje!
    Zajmowanie się marginesem i zostawianie ludziom prezesa spraw podstawowych ma uratować lewicę?
    Wytrzeźwiejcie w tej redakcji…

  2. SLD, Biedroń, Razem… w koalicji to jakiś 15 proc. będzie… a o tym się mówiło. Wiec Biedroń moze w niej posłużyć za tego co wyciągnie głosy z KO do lewicy

  3. Ja bym trochę uściślił. Nie wyborcy ugrupowań liberalnych, tylko wyborcy lewicy głosujący na liberałów z jakichś powodów. Te osoby dały się oszukać Platformie.

  4. ,,Zestawiając nominalne wartości, w porównaniu ze stratami liberałów nie będą to spektakularne liczby, jednak dla Razem utrata 1 pkt proc. oznacza odpływ połowy elektoratu, a dla SLD spadek o kilka pkt proc. może się okazać katastrofą w kontekście głównego celu postawionego przez Włodzimierza Czarzastego – powrotu do Sejmu jesienią 2019 r.”

    Dostrzegacie teraz cel powstania tej ,,świerzynki”?
    To samo zrobił wcześniej Książę Biłgorajski…
    I po to powołany jest do życia projekt pn ,,Biedroń”.
    Ma zapobiec odrodzeniu ugrupowań stricte lewicowych, które akcentują tradycyjne dla lewicy postulaty a nie ,,marksizm kulturowy” którym próbuje się zastąpić postulaty pracownicze.

    1. „Marksizm kulturowy”. Czyżby Anders Breivik miał jednak internet w zakładzie karnym?

    2. Skorpion 13 Masz rację, lewica, nie ma prawa się odrodzić w umysłach ludzi.

    3. Panie i panowie, spokojnie, nie ma się co denerwować. „Radykalna”, a faktycznie – prawdziwa lewica odrodzi się prędzej czy później, może nie dziś, nie jutro, nie za rok, ale kiedyś tak. Obecny system ma po prostu nazbyt wiele wad.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…