Dodatkowe dwa miliardy złotych ma uzyskać budżet państwa w 2019 roku z tytułu nowego podatku dla najbogatszych obywateli. Aby było to możliwe, prezydent najpóźniej w listopadzie musiałby złożyć podpis pod ustawą. Projekt trafi więc do Sejmu prawdopodobnie zaraz po wakacjach.

Protest opiekunów i ich podopiecznych w Sejmie fot. Twitter/Warszawski Strajk Kobiet

W Ministerstwie Finansów panuje gorąca atmosfera. W ramach pospolitego ruszenia podkręcone zostało tempo prac nad „daniną solidarnościową”, czyli zapowiedzianym przez Mateusza Morawieckiego nowym podatkiem. Danina ma mieć charakter docelowy, a dokładniej zasilać specjalnie utworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który będzie zajmować się wypłatą świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych. Decyzja o uruchomieniu nowego podatku została podjęta pod wpływem protestu opiekunów, który odbywał się w Sejmie przez 40 dni.

„Danina solidarnościowa” to nic innego jak trzeci próg podatkowy. W skumulowanej postaci dochód powyżej miliona złotych rocznie będzie opodatkowany na poziomie 36 proc., a to ciągle mniej niż wynosiła stawka podatku dochodowego dla najbogatszych, zlikwidowana przez rząd PiS w 2006 roku.  Wcześniej bogaci płacili 40 proc.  Warto też zauwazyć, że władza jak ognia unika języka konfliktu klasowego, dlatego też nie słyszymy o „opodatkowaniu najbogatszych”. PiS nie odbiera majętnym, lecz nakłada na nich obowiązek solidarnościowy.

Niepełnosprawni otrzymają świadczenia dopiero w 2020 roku, bo rząd daje sobie rok na zebranie środków na ten cel. Oprócz daniny, drugim źródłem dochodów celowych będą środki przekierowane z Funduszu Pracy, pozyskiwane z 0,15 proc. składki na Fundusz. Pobór ten ma przynieść 650 tysięcy zł.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wciąż jeszcze nie powstał. Jego kreacją ma się zająć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Morawiecki oraz minister Elżbieta Rafalska wciąż nie podali zarówno daty utworzenia Funduszu, jak i tego na jakie świadczenia będą mogli liczyć niepełnosprawni.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Te dwa melony to jakoś dziwnie współgrają z łapówką, jaką wrażej Hameryce obiecali PiSiarczykowie za utrzymywanie ich wojsk okupacyjnych w naszym kraju. Wychodzi na to, że bogaci fundują sobie za ten szmal ochronę swego bogactwa. Bo że niepełnosprawni to dostaną, to ja nie wierzę.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuba: wybrano nowego pierwszego sekretarza Partii Komunistycznej

Miguel Diaz-Canel, obecny prezydent Kuby, został w poniedziałek wybrany pierwszym sekretar…