Grupa licealistów z Gogolina mogła się przyjrzeć pogardzie z jaką państwo polskie traktuje uchodźców. Młodzież wzięła udział w leśnym polowaniu na przybyszy z Czeczenii, odgrywając w nim rolę nielegalnych imigrantów.

Manewry miały miejsce na terenie powiatu krapkowiciego (woj. opolskie) i zostały zorganizowane przez lokalne starostwo. Wydarzenie nazwano „Cudzoziemcy 2016” i zaproszono do udziału w nim uczniów liceum z pobliskiego Gogolina. Organizatorzy uznali, że dla młodzieży będzie dobrą zabawą wcielić się w rolę migrantów i uciekać przed uzbrojonymi funkcjonariuszami. Sęk w tym, że z programu ćwiczeń wynika, że nagonka i aresztowanie to jedyne, co starostwo krapkowickie ma do zaoferowania uciekinierom z dalekiego kraju.

Scenariusz manewrów przypomina polowanie na dziką zwierzynę. Grupa 50 uchodźców musiała opuścić samochód ciężarowy, w którym przekroczyła granicę. Kilkoro z nich zostało przy aucie, reszta uciekła do lasu, próbując się dostać do położonego na zachodzie miasta. Po drodze jednak zostają ujęci przez funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

Starosta Maciej Sonik najwyraźniej był dumny z symulacji obławy, gdyż opublikował zdjęcia z manewrów na swoim profilu na Facebooku. Po otrzymaniu wielu negatywnych komentarzy usunął jednak wszystkie materiały. Zastanawiające jest również dlaczego ćwiczenia z udziałem uchodźców z Czeczenii odbyły się w zachodnim województwie. Czyżby władze starostwa nie orientowały się w której części świata leży Czeczenia?

Post starosty Macieja Sonika

Post starosty Macieja Sonika

Na skandaliczne manewry zareagowała inicjatywa Chlebem i Solą, która latem ubiegłego roku zorganizowała demonstracje „Witamy uchodźców w Polsce”. Aktywiści, którzy sprzeciwiają się narastającej ksenofobii zadali kilka istotnych pytań na swoim fejsbukowym profilu. „Czy w ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się, przed czym uciekają ludzie z Czeczenii, próbujący przekroczyć Polską granicę np. w Terespolu? Czy mieli okazję zapoznać się z raportem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na temat sytuacji w tym kraju i wiedzą o porwaniach, torturach i prześladowaniach ludzi nieposłusznych reżimowi? Czy wiedzą, że ludzie ci mają prawo ubiegać się w Polsce o ochronę, a my zgodnie z zapisami Konwencji Genewskiej i polskiego prawa, mamy obowiązek im to umożliwić? Czy raczej mieli poczucie, że wcielili się w rolę przestępców uciekających do lasu, bo przecież to ćwiczenia obronne przeciwko „uchodźcom”? Mamy poważne obawy, że to drugie.” – czytamy w oświadczeniu grupy.

Co na to starosta? Maciej Sonik początkowo nie miał sobie nic do zarzucenia i bronił idei manewrów organizowanych w takiej formie. Uważał też, że przeprowadzanie obławy w wykonaniu zmilitaryzowanej grupy to forma niesienia pomocy migrantom. „Ćwiczenia dotyczyły sytuacji, która realnie może się wydarzyć. Nie miały żadnych podtekstów rasistowskich, w żaden sposób nie wpisywały się w promowanie negatywnych postaw w stosunku do uchodźców i imigrantów. Dotyczyła reakcji służb na grupę osób z zagranicy, w tym udzielenia jej pomocy” – czytamy w jego w oświadczeniu.

Po kilku godzinach starosta zamieścił kolejny wpis, w którym wyraźnie zmienił ton wypowiedzi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Organizatorzy tej wspaniałej frajdy dla uczniów trochę zaniedbali sprawę piaru. Mogli przecież napisać, że ćwiczenia mają na celu udoskonalenie walki z rosyjskimi zielonymi ludzikami. Myślę, że byłby powszechny aplauz, no bo kto by chciał się demaskować jako przyjaciel Putina.

  2. Aha, a więc od tej pory ćwiczenia policji „Jak reagować w przypadku napadu na bank” będą określane jako polowanie na ludzi w ciężkiej sytuacji ekonomicznej.
    Co tam jakieś granice – przecież każdy sobie może wjechać gdzie chce.Może od razu rozwiążmy policję, straż graniczną, wojsko? Ludzie przecież są dobrzy, podejrzewanie ich o złe intencje to co najmniej faszyzm, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na ścieżki rowerowe, performance i dopłaty do sojowego latte.
    Ale piszcie dalej, piszcie. Każdy taki tekst to kolejna łopata ziemi na grób szans wyborczych lewicy :DDDDDDDDD

  3. Następnym razem pobawią się w symulację obozu koncentracyjnego…
    W filmie „Fabryka Zła”, opowiadającym o szkole, która miała wychować przyszłych nazistów także zorganizowano podobną nagonkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…