Pojawił się nowy raport analiz jakości powietrza w Europie. Zanieczyszczenie było przyczyną ok. 400 tys. przedwczesnych zgonów na terenie Europy, w tym aż 43 tys. w Polsce. Jesteśmy najbardziej rakotwórczym krajem Starego Kontynentu.

Raport opiera się na danych zgromadzonych i opracowanych przez Europejską Agencję Środowiska (European Environment Agency, EEA), która jest strukturą Unii Europejskiej zajmującą się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego. Jest kierowana przez zarząd złożony z przedstawicieli rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej, oraz dwóch naukowców wyznaczonych przez Parlament Europejski wspomaganych przez specjalny ekspercki komitet naukowy.

Z raportu nt. jakości powietrza w Europie, opublikowanego w środę przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), wynika, że niemal wszyscy mieszkańcy europejskich miast są wciąż narażeni na poziom zanieczyszczenia powietrza przekraczający bezpieczne dla zdrowia wartości, określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Nowe analizy EEA opierają się na najświeższych, oficjalnie dostępnych danych na temat jakości powietrza, które gromadzone były przez sieć 4 tys. stacji monitoringu na terenie Europy. Opracowanie dotyczy roku 2016.

Trzy główne rodzaje zanieczyszczeń: pyły (PM), dwutlenek azotu i ozon obecny w dolnej warstwie atmosfery wskazano jako największe zagrożenia. Autorzy raportu zaznaczają, że zła jakość powietrza znajduje fatalne odbicie w stanie zdrowia mieszkańców Europy, zwłaszcza jeśli chodzi o miasta.

Z dokumentu jednoznacznie wynika, że Polska jest niechlubnym liderem pod względem stężenia benzo(a)pirenu, jednej z najbardziej rakotwórczych substancji. Norma to 1 ng na metr sześcienny powietrza, a stężenia w naszym kraju sięgają niekiedy nawet 22,7 ng. Średnie stężenie zaś utrzymuje się na poziomie 5 ng. Na ogół więc dopuszczalna maksymalna norma przekroczona jest aż pięć razy! A bywają chwilę gdy po prostu oddychamy trucizną. Jak bowiem inaczej nazwać okoliczności, gdy poziom kancerogennych toksyn w powietrzu jest niemal 23 razy wyższy od dopuszczalnego?

Karmenu Vella, źródło: Wikipedia
Karmenu Vella, źródło: Wikipedia

– To nie do przyjęcia, by ktokolwiek z nas miałby się martwić o to, czy zwykła czynność oddychania jest dla niego bezpieczna, czy nie. Musimy być pewni, że standardy jakości powietrza w naszej Unii są wszędzie utrzymane – powiedział Karmenu Vella, unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, odnosząc się do raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Cytuje go m. in. portal Onet.

Z analiz EEA wynika, że w 2016 r. w 41 krajach Europy sam tzw. pył zawieszony (PM 2.5) obecny w powietrzu przyczynił się do ok. 412 tys. przedwczesnych zgonów. Ok. 374 tys. tych zgonów miało miejsce w krajach Unii Europejskiej. W Polsce z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera 43,1 tys. ludzi.

W porównaniu z najwyższymi dopuszczalnymi stężeniami w UE, stężenia cząstek pyłu zawieszonego w 2017 r. były nazbyt wysokie w siedmiu krajach członkowskich EU – Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Włoszech, Polsce, Rumunii i Słowacji.

Hans Bruyninckx, źródło: Wikipedia
Hans Bruyninckx, źródło: Wikipedia

Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są: transport drogowy, elektrownie, przemysł, rolnictwo i gospodarstwa domowe.

– Europa ma dziś wyjątkową możliwość ustalenia ambitnego planu, który pozwoli poradzić sobie z systemowymi przyczynami zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na środowisko – skomentował szef EEA, Hans Bruyninckx; cytuje go portal Nauka w Polsce.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wnioski z du[py wzięte. Kłania się brak profilaktyki i badań przesiewowych. Polska to kraj gdzie PRZEWAŻAJĄCĄ WIĘKSZOŚĆ nowotworów wykrywa się w III/IV stadium, czyli w momencie powstania licznych przerzutów. Jeszcze 40 lat wstecz nie mieliśmy i takiej liczby zachorowań, o zgonach nie wspominając. Może Bojanek poszuka sobie danych nt zanieczyszczenia powietrza w tamtym okresie? Dla przykłady podam, że poziom Pb w powietrzu w odległości 400 m od fabryki akumulatorów w Piastowie, OŚMIOKROTNIE przekraczał ówczesne normy!

    Ja szanowny redaktorze, nie przejmowałbym się tak bardzo bzdurami nt. powietrza, a zastanowił się nad stanem tego co kładziemy na talerze.
    Zapylenie i skład powietrza poprawiły się kilkunastokrotnie od lat 80 ub wieku, a zachorowań na nowotwory, układ krążenia itp jest również coraz więcej.
    Może to skutek nie zapylenia i różnych gazów w atmosferze – a to co się do taniego żarcia dodaje powszechnie i w ilościach o jakich nie śniło się producentom w latach 80 ub stulecia?
    Proszę to sobie przemyśleć.

  2. Oczywiście że Polska to rak – ludzie tutaj ciągle głosują na magdalenkowców którzy ciągle ich okradają i ustawiają im życie i nie widać aby cokolwiek się zmieniło, wszystkie ruchy antysystemowe padły, ruch Kukiza przestał istnieć, Kukiz przykleił się do Kosiniaka i próbują razem tworzyć nowoczesną chadecję, natomiast Konfederacja zaczyna zmieniać się w Kompromitację, niektórzy chcieliby przykleić się do pisu i razem zakazać parad gejowskich.
    Taka sytuacja:
    – nazywaj się wolnościowcem
    – domagaj się ograniczania wolności zgromadzeń
    Wyszło że mają w dopie gospodarke i najważniejsze jest to aby zakazać wszystkiego co im nie pasuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…