Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą – zmaga się z nią aż 18,3 proc. 11 i 12-latków. Aż 3 proc. dzieci w tym wieku jest otyłych.
Badania zostały zaprezentowane z okazji rozpoczęcia kampanii edukacyjnej „Zdrowie dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli”, zainicjowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Kłopoty z sercem to jeden z najgroźniejszych skutków nadmiernej wagi, zaś dzieci zmagające się z otyłością w dzieciństwie z ogromnym prawdopodobieństwem będą miały podobne problemy w życiu dorosłym – dzieje się tak aż w 80 proc. przypadków, co podkreślał prezes PTK, prof. Piotr Hoffman. – Głównym tego powodem jest niewłaściwy styl życia, szczególnie złe odżywiania się i brak ruchu – tłumaczył. – Nie pozwólmy, aby nasze dzieci i młodzież stały się wkrótce pacjentami oddziałów kardiologicznych z powodu niewłaściwego stylu życia i niedostatecznej wiedzy o zdrowiu – apelował.
Choroby sercowo-naczyniowe wciąż są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce – to one zabijają 51 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet. – Na chorobę wieńcową cierpi na nią 1,5 mln Polaków, 800 tys. naszych rodaków wykazuje objawy niewydolności serca, a 500 tys. ma migotanie przedsionków – mówił prof. Piotra Jankowski z PTK. Jego zdaniem nie ma wielkich nadziei na zmianę, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan zdrowia najmłodszych obywateli. Do 2030 roku aż 37 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet przejdzie hospitalizację związaną z chorobą wieńcową.
– Powodem tego jest to, że 61 proc. naszych rodaków ma zbyt duży poziom cholesterolu we krwi, 55 proc. jest mało aktywnych fizycznie, 43 proc. ma nadciśnienie tętnicze krwi, 26 proc. jest otyłych, 25 proc. pali papierosy, a 10 proc. choruje na cukrzycę – tłumaczył przewodniczący Komisji Prewencji i Epidemiologii PTK prof. Wojciech Drygas.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…