W sobotę, 24 lipca, w mieście Meksyk odbył się 21. szczyt ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Członkowie rządów spotkali się, aby wspólnie dyskutować nad wypracowaniem regionalnej strategii przeciwdziałania ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19.
„Wiele krajów miało do dyspozycji miliardy dolarów, aby poradzić sobie z pandemią. Narody Ameryki Łacińskiej nie mają takiej możliwości. Potrzebna jest nam wspólna strategia gospodarcza dla regionu” – mówił jeszcze przed rozpoczęciem spotkania minister spraw zagranicznych gospodarzy, Marcelo Ebrard. Data szczytu zbiegła się z 238 rocznicą urodzin Simóna Bolívara – bohatera walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.
Najgłośniejszym echem odbiło się przemówienie, które wygłosił na spotkaniu prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador. „Skończmy z nakładaniem obciążeń, ingerencjami, sankcjami. Stosujmy zasady nieingerencji, samostanowienia narodów i pokojowego rozwiązywania sporów. (…) Utrzymajmy przy życiu zjednoczeniowy sen Bolívara” – wezwał zgromadzonych AMLO.
Prezydent nie bał się także otwarcie wskazać winnego dużej części cierpień, których doświadczyły i wciąż doświadczają państwa Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów. „Od tego czasu [XIX wieku – przyp. red.] USA nie przestają prowadzić jawnych lub tajnych operacji przeciwko niepodległym państwom położonym na południe od rzeki Bravo” – powiedział AMLO. Nawiązując do aktualnych wydarzeń zwrócił uwagę, że ,,szczególnym przypadkiem” takich działań są ataki wymierzone w Kubę od czasu zwycięstwa tamtejszej rewolucji. „Opór przez 62 lata i niedanie się ujarzmić to nie lada wyczyn… Uważam, że naród kubański zasługuje na nagrodę godności za walkę w obronie suwerenności swojego kraju” – podkreślił prezydent Meksyku.
CELAC to powołana w 2010 roku organizacja, zrzeszająca 33 kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Celem jej działalności jest pogłębianie dialogu i współpracy państw regionu w kwestiach takich jak rozwój społeczny, edukacja, rozbrojenie jądrowe, rolnictwo, kultura, finanse, energia i ochrona środowiska.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…