18 listopada wpływowy amerykański miliarder pochodzenia węgierskiego George Soros opublikował w prasie międzynarodowej tekst pt. „Unia Europejska musi stawić czoło Węgrom i Polsce”, w którym proponuje, by te kraje nie mogły już korzystać z unijnych funduszy z racji ich zapowiedzianego veta wobec warunkowania planu finansowego UE „poszanowaniem praworządności”. Wczorajsza odpowiedź premiera Węgier Viktora Orbana zawiera, według części komentatorów, „klisze antysemickie”.

Bilbord anty-Soros na Węgrzech, 2017. pinterest

„Europa nie może ulegać siatce Sorosa” – pod tytułem odpowiedzi Orbana znalazły się zarzuty o korupcję i „tendencję totalitarną” ze strony przewodniczącego Open Society Foundations. Zdaniem węgierskiego premiera, „miliarder-spekulant” to „przestępca gospodarczy, który zarobił swoje pieniądze dzięki spekulacjom, które doprowadziły do ruiny miliony ludzi, i szantażom wywieranym wobec gospodarek narodowych”. Soros próbuje, według Orbana, „kontrolować Unie Europejską dzięki siatce przenikającej europejską biurokrację i elity polityczne.”

Dalej zarzuca Sorosowi „napuszczanie narodów europejskich jedne na drugich”. „Lista polityków, dziennikarzy, sędziów i biurokratów, propagandystów politycznych ucharakteryzowanych na reprezentantów społeczeństwa otwartego, którzy dostają pieniądze od Sorosa, jest długa”. Orban twierdzi, że amerykański finansista to „najbardziej skorumpowany i korumpujący człowiek na świecie”, który ma „projekt totalitarny” budowy „uniformizującego imperium”, gdzie będzie rządzić „jedna myśl, jedna kultura i jeden model społeczny”. Miałoby do tego zmierzać „selektywne” wymaganie praworządności.

Zdaniem Orbana „Soros chce otwartego społeczeństwa (Open Society), podczas gdy my pragniemy społeczeństwa chronionego (Safe Society). Dla niego demokracja może być tylko liberalna, dla nas również chrześcijańska.” W wizji Orbana „siatka Sorosa od lat pracuje nad zrobieniem z Europy kontynentu imigracji”, by stworzyć „etnicznie mieszane społeczeństwo multikulturalne”, które „znajdzie się w rękach zglobalizowanych elit”.

Soros, w tekście wzywającym do eliminacji Węgier i Polski z korzystania z unijnych funduszy, odniósł się też do samego Orbana, którego oskarżył o „sekretne okradanie Węgrów, dzięki wypracowanemu, skomplikowanemu systemowi kleptokracji”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …