Zaskoczenia nie ma: w sondażach prowadzi pisowski prezydent. Nieprzyjemną jednak niespodzianką dla partii Kaczyńskiego jest prognozowana frekwencja wyborcza.

Radość Andrzeja Dudy i jego promotorów, czyli środowiska Zjednoczonej Prawicy, jest o tyle zrozumiała, że na kilka – kilkanaście dni przed wyborami prezydenckimi, prowadzi on przed pozostałymi o kilka długości. 52 proc z tych, którzy wyrażają pewną lub prawdopodobną chęć uczestnictwa w wyborach zagłosuje na Andrzeja Dudę. Potem długo, długo nic i jest kandydat Szymon Hołownia, skrzyżowanie człowieka znikąd, kandydata niezależnego i publicysty katolickiego. Ten otrzymałby 14 proc.

Następnie, kłębi się plankton polityczny, który zbiera mniej niż 10 proc. głosów. Są wśród nich: nacjonalista Krzysztof Bosak – 7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL (6 proc.) i łeb w łeb mkną Małgorzata Kidawa-Błońska, która w różowych snach liberałów miała zagrozić, albo nawet wygrać z Dudą (5 proc.) i kandydat Lewicy Robert Biedroń – tyleż samo.

Ten rozkład głosów na poszczególnych kandydatów byłby niepełny, gdyby nie rzucić go na tło prognozowanej frekwencji. Pewny udział w wyborach zadeklarował co piąty Polak (21 proc.), prawdopodobny – 16 proc., co razem daje dużo mniej niż połowę uprawnionych do głosowania. O wiele więcej, bo aż 46 proc deklaruje, że do wyborów nie pójdzie. 16 proc jest niezdecydowanych.

Powstaje zatem sytuacja, w której PiS prze do wyborów nie bacząc na to, jak wybrany prezydent Duda będzie wyglądał po wyborach – ze słabą legitymacją, bagażem upokorzenia i pod ostrzałem międzynarodowej krytyki. Ale jeżeli się na to nie zdecyduje, PiS może stracić jeśli nie wszystko, to bardzo wiele.

Jedno jest pewne – wybory prezydenckie kompromitują cała klasę polityczną w Polsce.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Na lewicy powinny wystrzelić korki od szampanów, skoro kandydatka śmiertelnie wrogiego obozu skrajnej reakcji sięgnęła dna i znajduje się w politycznej agonii.

  2. Miejmy nadzieję, że następnym razem lewica wystawi dobrego kandydata. Np. kogoś na miarę Ikonowicza.

  3. A pisałem od początku, że wystawienie Biedronia przez lewicę – to strzał w stopę? Podobnie jak Kichawy-Bońskiej przez KO. Można by rzec Wart pałac paca. Kabotyn i kuchta…

  4. Panie Wiśniowski! Ten „plankton polityczny” – Bosak, wyszedł na trzecią pozycję. Ale dla pana to nie stanowi problemu. A to, że „bojownik” „lewicy” osiągnął eliminujący i jego, i reprezentowane przez niego marzenia klasy robotniczej – dno sądaży, to żaden problem. Bo to absolutna prawda, panie Wiśniowski, że klasa robotnicza marzy wyłącznie o zadach swoich współtowarzyszy walki o wyuzdaną wolność seksualną? Innych wszak problemów w „już wolnej” Polsce nie ma! Uff. „Lewico” w zadach głupców i niespełnionych karierowiczów uwięziona. Chce mi się rzygać.

    1. Przyłączam się do ciebie w kwestii „rzygania”, serdecznie pozdrawiam.

  5. O zdziczeniu narodu świadczy to, że żydowski katotaliban ściga się z krypto katotalibanem.

  6. Zdaje sie że wszystko jedno co się napisze i tak wszystko usuwcie z automatu.To jak z zeszytem skarg i zażaleń w kabarecie dudek.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd. Nadchodzi załamanie gospodarek?

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim kr…