Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniła zdanie: świadczenie 500+ dla samodzielnych rodziców będzie przyznawane bez sprawdzania, czy orzeczono obowiązek alimentacyjny. PiS mobilizuje się przed wyborami.

Dziś stan rzeczy przedstawia się następująco: rodzic samodzielnie wychowujący dzieci nie dostanie świadczenia „z automatu” – musi przedstawić wyrok alimentacyjny albo ugodę rodzicielską potwierdzoną przez sąd. Takie zapisy wprowadzono w celu uszczelnienia ustawy w 2017 roku. Samodzielnego rodzica również obowiązywało standardowe kryterium dochodowe (800 zł na osobę lub przy niepełnosprawnym dziecku 1200 zł na osobę) na pierwsze dziecko. Natomiast składanie powyższych dokumentów miało zapobiec „fikcyjnym rozstaniom” – kiedy rodzice żyli w nieformalnym związku, ale występowali jako samotni rodzice z prośbą o państwową pomoc dla jedynaka.

Z czasem resort Rafalskiej zaczął interpretować przepisy tak, że wymagano zaświadczenia o alimentach także na drugie i kolejne dziecko (tam, gdzie należą się one i tak). W efekcie dzieci naprawdę samodzielnych rodziców zaczęły powoli tracić prawo do świadczenia (szczególnie pokrzywdzone zostały matki, które bały się wystąpić o alimenty od byłych partnerów).
W rozmowie z „Faktem” Elżbieta Rafalska obiecała, że od teraz samotni rodzice łatwiej dostaną świadczenie.

– Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko – oświadczyła minister. Zapowiedziała też podniesienie progu dochodowego oo około 100 zł w związku ze wzrostem płacy minimalnej: – W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 złotych brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób, rosną przeciętne pensje – w III kwartale 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4580,20 zł o 7,6 proc. więcej niż przed rokiem. Bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie – powiedziała Rafalska.

Kolejne zapowiedziane przez nią zmiany w programie to wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie, a także wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…