Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość osób, które zmarły w ciągu ostatniej doby na covid stanowią osoby niezaszczepione. Jeśli chodzi o zgony osób, które przyjęły szczepionkę, większość z nich stanowią seniorzy w zaawansowanym wieku oraz osoby cierpiące na choroby towarzyszące.

Poseł PIS Jerzy Materna jest jednym z tych polityków, którzy jeszcze niedawno publicznie powątpiewali w sens szczepienia się. Polityk był jednym z tych parlamentarzystów obozu władzy, którzy nie przyjęli szczepionki i bagatelizowali zagrożenie. W kwietniu na covid zmarła jego żona, a on sam przeżył cudem.

Jak przyznaje, można było uniknąć tej tragedii, gdyby oboje byli zaszczepieni.

– Jestem przykładem i chcę, żeby ludzie to przemyśleli. Ja też jestem zwolennikiem tego, żebyśmy się nie zamykali, ale żebyśmy byli bardziej odpowiedzialni za siebie. Lepiej się zaszczepić, niż przeżyć to, co ja. Najgorszemu wrogowi nie życzę tego, co było – powiedział  Jerzy Materna.

Żona posła Materny była jedną z tych osób, które nie przyjęły szczepionki i zmarły. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że podczas jesiennej fali takie osoby stanowią większość śmiertelnych przypadków.Tylko w ciągu ostatniej doby ponad 71 proc. zaraportowanych zgonów dotyczy osób niezaszczepionych. Oznacza to, że spośród 502 zmarłych 359 osób nie było chronionych pełnym zaszczepieniem.

Niezaszczepieni są też głównym czynnikiem transmisji wirusa, Według danych resortu zdrowia liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką – czyli około połowy stycznia 2020 roku – to 2 miliony 20 tysięcy osób. Liczba zakażeń wśród osób zaszczepionych, po upływie 14 dni od drugiej dawki, to 259 120 osób. Daje to 12,8 procent. Na 10 osób zakażonych, 9 osób to były osoby niezaszczepione – dodał.

Czynnik ten pogłębia sytuację w której do szpitali trafiają osoby zaszczepione, ale słabego zdrowia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia ponad 62 proc. zmarłych po pełnym zaszczepieniu dotkniętych było tzw. wielochorobowością. Średni wiek osób zmarłych po pełnym zaszczepieniu to 77 lat.

Najczęściej jednak umierają niezaszczepieni. W omawianym okresie z powodu covida zmarło 47 531 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych, po upływie 14 dni od drugiej dawki, to 2960. To daje 6,3 procent. Na 100 zgonów 94 osoby to osoby niezaszczepione.

Resort wskazuje, że dane obrazujące przebieg jesiennej fali wyraźnie pokazują, że osoby niezaszczepione są:
– 14x bardziej narażone na zgon z powodu COVID-19
– 5,8 x bardziej narażone na samą infekcję.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ziemkiewicz stanie przed sądem za wyzywanie od kurew uczestniczek Strajku Kobiet

Jeden z intelektualnych autorytetów radykalnej prawicy stanie przed Sądem Rejonowym w Wars…