c

Prywatny biznes robi nas w konia na masową skalę. Pokazuje to raport, który opracował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku ponad 64 proc. skontrolowanych towarów stwierdzono nieprawidłowości.

Weryfikacja została przeprowadzona w 164 sklepach. Przedmiotem analizy były produkty sprzedawane luzem i na wagę. Kontrolerzy udali się do takich przybytków jak: cukiernie, piekarnie, sklepy rybne, wzięli pod lupę zwykłe spożywczaki, jak i wielkie markety.  Co się okazało? Obojętnie czy mali, czy duzi, prywaciarze zdają się mieć wyraźne skłonności do oszukiwania i zarabiania kosztem klienta.  W 132 poddanych kontroli punktach stwierdzono oszustwo.

Zgrozą napawają wyniki kontroli pieczywa i słodkości. 78 proc. skontrolowanych partii nie miało prawidłowo oznaczonego składu, co oznacza, ze tak naprawdę nie wiemy co kryje się w chlebie czy bułkach. Często w błąd wprowadza nazwa produktu, np. „kule rumowe”, w których rumu próżno szukać i które składają się ze zmielonych odpadów z produkcji innych słodkich specjałów. Tymczasem kupujący ma prawo wiedzieć, jaki jest skład produktu – powinien on być dostępny w miejscu sprzedaży, np. na wywieszce lub w katalogu wyłożonym w sklepie. Na produkcie powinny się znajdować dane producenta.

Jeśli chodzi o słodycze, źle jest również z jakością. Ciasta i ciastka mają w jednej trzeciej przypadków niewłaściwą strukturę albo zawierają strzępki rakotwórczej pleśni. Zdarzają się też niezadeklarowane w składzie barwniki, a także zupełnie inna niż podana kompozycja składników.

Ponadto, przy części produktów brakowało nazwy producenta lub jego dane były niepełne.  Pieczywo jest często sprzedawane przez informacji o jego wadze, co utrudnia porównanie poszczególnych produktów. Ryby z kolei są sprzedawane pod niepełnymi nazwami, jak np. „dorsz” zamiast „dorsz atlantycki”).

Kolejną machloją są oszustwa polegające na wzbudzaniu pozytywnych skojarzeń poprzez określenia takie jak „domowe” czy „jak u babci”. Tymczasem takie produkty zawierają masę chemicznych dodatków, których próżno szukać w warunkach domowych, jak konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki.

UOKiK zaapelował też do klientów aby uważali na to czy sprzedawcy nie doliczają do wagi towaru jego opakowania. Jest to częsta praktyka, a produkty na wagę powinny być sprzedawane według wagi netto.

Owocem kontroli są kary. Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto IH skierowała 21 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jestem prostym „fizolem” i kudy mi tam do tuzów dziennikarstwa………………
   Poza tym uważam dziennikarzy za najbardziej „zprostytuowaną” (dziwne słowo więc napiszę wprost po chłopsku — sqrwioną) grupę zawodową a mnie qrwiarka nie pasuje.
   Pozdrawiam.

 1. Ty Pietrek też robisz w prywatnym biznesie i także robisz swoich klientów w konia wciskając im niemiłosierne kity, np. usiłujesz przekonać swoich klientów jak to kasta sędziowska III RP jest prawa i sprawiedliwa a poza tym okrutnie cięmiężona przez „kaczora – dyktatora” lub wciskasz „nieświeże” farmazony jak to imigranci spod znaku półksiężyca są oazą spokoju i dobroci……
  Oj Pietrek kłamliwy z ciebie „prywaciarz”………
  Ps. Spodobał mi się ten fragment: „Kolejną machloją są oszustwa polegające na wzbudzaniu pozytywnych skojarzeń poprzez określenia takie jak „domowe” czy „jak u babci” — ty Pietrek non stop oszukujesz wzbudzając pozytywne skojarzenia do sędziów, imigrantów czy towarzycha spod flagi LGBTQWERTY ……

  1. Ad. Jaa
   Dziękuję koledze.
   Zauważył kolega jak niesamowicie „płodnym” i wszechstronnym autorem jest Piter N? Pisze codziennie i o wszystkim — a to o imigracji, a to o wymiarze sprawiedliwości, a to o problemach mniejszości, a to klimacie, a to o energetyce a to teraz np. o procencie cukru w cukrze…………
   Pozdrawiam.

  2. Ad. Jaa
   Koleżanka jest nader łaskawa dla Pietrka twierdząc, że ten tylko „pieprzy”, ja miałem ochotę wiele razy nazwać tę jego pisaninę pier………niem bez ładu i składu alem bał się strajkowej cenzury.
   Pozdrawiam i przepraszam za tego kolegę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…