Gdyby 20 lat temu USA rozwiązałyby problem rasizmu, dziś ich PKB byłby wyższy o 16 bilionów dolarów.
Jak twierdzi amerykański (dziś własność Axel Springer) portal internetowy Business Insider, rasizm jest dla Stanów Zjednoczonych po prostu nieopłacalny. Rasistowskie reguły, które obowiązywały w USA od czasów niewolnictwa spowodowały powstanie gigantycznej przepaści między ciemnoskórą i białą ludnością Ameryki.
Badania Brookings Institution wykazały, że ciemnoskórzy obywatele USA są przeciętnie 10 razy biedniejsi od białych Amerykanów. Średni roczny dochód ciemnoskórej amerykańskiej rodziny wynosił w momencie badania (2016) 17 150 dolarów, podczas gdy biali zarabiali 171 000 rocznie. To przepaść. To, jak podkreślają badacze, nie tylko fatalnie wpływa na obywateli, ale ma niesłychanie negatywny wpływ na całą amerykańską gospodarkę.
„Nierówności w dystrybucji bogactwa powodują powstanie przeszkód w dopływie nowych talentów i innowacyjnych pomysłów, które są podstawowym instrumentem wzrostu gospodarczego. Nierówności duszą rozwój”, cytuje BI Danię Francis, ciemnoskórą profesorkę z Uniwersytetu Massachusetts w Bostonie.
Jednak wyjście z tego stanu nie jest proste. Nie można obecnie zrównoważyć wspomnianych nierówności poprzez redystrybucję finansowych zasobów poprzez np. reparacje i odszkodowania. To nie przełoży się na rozwój gospodarczy, uważają uczeni. Należy zmieniać zastałe w społeczeństwie nierówności strukturalne, które są podstawą nierówności społecznych. Zatem należy walczyć z powszechnymi obecnie utrudnieniami dla ciemnoskórych w dostępie do kredytów na mieszkanie lub rozwój biznesu.
Należy, twierdzą inni eksperci, kierować się zasadą stworzenia nowych miejsc pracy, ułatwień w powstawaniu biznesu i zabezpieczenia kapitału na jego rozwój z przeznaczeniem dla ciemnoskórych.
Trudno oczywiście oczekiwać od amerykańskich ekspertów zrozumienia prostej dość prawdy, że proponowany przez nich sposób walki z nierównościami rasowymi poprzez tworzenie nowej klasy uprzywilejowanej a rebours jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Prawdziwym i stałym byłoby zlikwidowanie kapitalizmu.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…