Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych domaga się rekompensaty kosztów wprowadzenia tzw. opłaty paliwowej. Do ministra rolnictwo wpłynęło pismo w tej sprawie. Jeśli rząd nie spełni żądania, może mieć przeciwko sobie kolejną grupę zawodową.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ wikipedia commons

Rolnicy zwracają uwagę, że tzw. opłata paliwowa jest uderzeniem w rentowność ich interesów. „Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług – m.in. transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy 1 ha będą musieli wydać ok. 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej” – czytamy w oświadczeniu ZKRiR.

Jaką formą na przybrać rekompensata? Propozycja rolników to zwiększenie progu zwrotu podatku akcyzowego na olej napędowy z 86 do 110 litrów. Takie rozwiązanie zmniejszy koszty działalności i sprawi, że podwyżka ceny paliw będzie mniej odczuwalna.

Środowiska rolnicze są zdeterminowane i zapowiadają protesty, które miałyby się rozpocząć tuż po okresie wakacyjnym. Dla Prawa i Sprawiedliwości byłaby to bardzo zła wiadomość, bo w tym samym okresie kolejną batalię przeciwko reformie edukacji podejmą nauczycielskie związki zawodowe. Spodziewane są również protesty przeciwko planom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

Projekt podwyżek opłaty wchodzącej w skład ceny paliwa został przyjęty przez sejmową większość 12 lipca. Za podwyżką zagłosowało 226 posłów, 182 było przeciw. Klub PiS niemal w całości opowiedział się za przyjęciem ustawy. Jedynym posłem, który zagłosował przeciw był Łukasz Rzepecki.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak przypisać oszukanemu obywatelowi bycie instytucją

    „(…)Rolnicy zwracają uwagę, że tzw. opłata paliwowa jest uderzeniem w rentowność ich interesów.(…)” – napisał Strajk.eu

    21 zł. więcej na każdy ha – to ma być uderzenie w rentowność? Jak chciwym i głupim – domagając się jednocześnie dopłat i pomocy od państwa – musiał by być jeszcze rolnik?…

    A może to nie rolnicy tylko postkomunistyczny PSL – partii sprzedawczyków którzy wchodzili przez ostatnie ćwierć wieku w układy to z SLD, to z PO – wystąpią przeciw PiS-owskiemu podatkowi na cele publiczne budowy nowych dróg, a ten art. jest kolejnym fake news? — https://wolnemedia.net/wolnych-sadow-nie-oddamy/#comment-213503

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…